18. august 1999 kell 22:00

Kas ettevõtte tulumaks tuleb kaotada aastast 2000?

Loomulikult tuleb see ära teha järgmise aasta algusest. Teatud prognoosid on meil sellele juba rajatud. See sai ju nii kõvasti välja hõigatud ja keegi ei osanud ette näha, et siin mingid tõrked tekkida võivad.

Loomulikult on eelarve pingeline, saame sellest kõik aru, aga teiselt poolt oleme tulumaksuvabastusega arvestanud.

Minu kui ettevõtja arvamus on ikka selline, et mida varem, seda parem.

Igatahes pean seda positiivseks sammuks. Hetkel Eesti majandusruumis toimuv mandumine vajab selget positiivset signaali, mis aitaks elustada Eesti majanduselu ja julgustaks ettevõtjaid.

Samas võib loota, et jutuks olev maksusoodustus toob rohkem raha Eesti raharinglusesse ja väheneb offshore-skeemide kasutamine. Kindlasti näeme üllatavaid kasuminumbreid.

Igaühel on omad probleemid ja igaüks lahendab neid erinevalt. Minul oleks seda väga vaja olnud juba aasta varem. Kui ainult oma kasust lähtuda, on minul see kõige vajalikum aeg juba möödas.

Aga ma siiski usun, et ta soodustab jah neid investeeringuid. Kõigi nende maksudega on nii, et on mingisugune piir, millest üle minnes tekib trots ja leitakse kõik võimalused, et mitte maksta. Ettevõtte tulu on peidetud kõikvõimalike moodustega ära, et mitte teda näidata, ja siis ikkagi kuidagi investeerida. Arvud läheksid realistlikumaks ka ettevõtte tulu koha pealt. Tulumaksuvabastus peaks tulema ja nii ruttu kui võimalik. Sellega ei ole mõtet venitada.

Leian, et on mõistlik edasi lükata. Kui raha ei ole, siis ei ole. Ma arvan, et see ei mõjuta midagi. See, kes tegeleb n-ö maksude joonistamisega, tegeleb sellega niikuinii. Ja kes ei tegele, ei tegele. Nii et tulumaksuvabastusega ei mõjuta majandust ei negatiivselt ega positiivselt.

2000. aastal tuleb see ära teha. Seda on vaja, et raha Eestimaale tuleks ja siia jääks, tuleb anda mingisugused soodsamad võimalused. Ma ei arva sugugi, et õigem oleks veel tulumaksuvabastusega aasta venitada.

Ettevõtjad on arvestanud sellega. Isegi olen lootnud sellele. Kui kuulsin uudist, et valitsuskoalitsioon plaanib maksuvabastuse edasi lükata, siis tuli küll masendus peale.

Hetkel kuum