23. august 1999 kell 22:00

Äriregistris kuumad päevad

Keskäriregistri direktor Sirje Rogova ütles, et enamik seaduses nõutud piirini suurendamata algkapitaliga firmadest asub Tallinnas. «Mujal Eestis ei tunnetagi, et tähtaeg on nii lähedal,» rääkis ta. «Seal praegu selliseid sabasid nagu Tallinnas ei ole.»

Rogova ütles, et seaduses ettenähtud tasemeni oli augusti alguses suurendamata 2497 aktsiaseltsi ja 19 497 osaühingu algkapital. «Tegelikult on need numbrid väiksemad, sest kõik kanded ei olnud siis veel arvutisse kantud,» lausus Rogova.

Tallinna linnakohtu äriregistri osakonna juhataja Noona Alase kinnitusel on äriregister jäänud seni kannete tegemisel enam-vähem ettenähtud 30 kalendripäeva piiridesse. «Kas me praegu toodud firmade kanded jõuame õigeks ajaks teha, ei tea,» tunnistas ta.

Konsultatsioonifirma Divec ärikonsultant Timo Tulve sõnas, et äriregister ületab suure klientide arvu tõttu praegu tähtaegu. «Nad on ise öelnud, et tuleb umbes kolme kuuga arvestada,» ütles Tulve.

Tulve rääkis, et ka Divecis on praegu kuumad päevad. Ta lisas, et kõigi Tallinna notarite vastuvõtuajad on kinni. «Järjekorrad on üks-kaks nädalat,» ütles Tulve. «Me ei tea kindlalt, kas suudame kõiki oma kliente aidata. Eriti, kui siia nädala lõpus tullakse.»

Tallinna Pikal tänaval asuva notaribüroo sekretär Jana Tiido sõnas, et kuigi notarite vastuvõtuajad on kinni, võetakse ettevõtete pabereid vastu ja öeldakse orienteeruv aeg, millal dokumendid kätte saab.

Noona Alas lausus, et notari kinnituseta firmade kapitali suurendada ei saa. «See oli ettevõtjate oma valik kõik viimasele minutile jätta,» lausus ta.

Sirje Rogova täpsustas, et notarite asemel võib ettevõtete dokumente kinnitada ka osa vallasekretäre. Rogova sõnul on tema arvamus, et notarite juures on aja kinni pannud konsultatsioonifirmad, kellele firmade kapitali suurendamine on hea teenistus.

Noona Alas ütles, et kui ettevõtte kapital jääb nõutud piirini suurendamata, kuulub firma likvideerimisele. Ta rääkis, et ettevõtete juhid hakkasid tegutsema alles augusti keskel. «13. augustil oli avalduste virn järsku palju kõrgem,» sõnas Alas.

Kõik tegutsevad aktsiaseltsid peavad äriseadustiku kohaselt suurendama septembri alguseks oma minimaalse aktsiakapitali 400 000 kroonini ja osaühingud osakapitali 40 000 kroonini.

Autor: Siim Saidla

Hetkel kuum