Kristina Traks • 23. august 1999 kell 22:00

Minister käivitab lauskontrolli

Eile pärast kohtumist ASi Ühinenud Meiereid nõukogu aseesimehe Andres Vinniga teatas Ivari Padar, et seoses aegunud importvõi ilmsikstulekuga külmladudes kontrollitakse kõiki tolliladusid, kus hoitakse toiduaineid.

«Teeme lauskontrolli kõikides tolliladudes, kus täna toiduaineid hoitakse, halastust ei ole,» lubas Padar. «Eesmärk pole ettevõtteid kiusata, kuid toidukontroll on liiga oluline, et sellega nalja teha.»

Veterinaarameti toiduhügieeni osakonna juhataja Raimond Strastin ütles, et Eestis on 60--70 tolliladu, kus hoitakse toiduaineid.

Veterinaaramet peatas eelmisel nädalal Ühinenud Meiereide ekspordi- ja impordilitsentsid, kuna avastas Tartu ja Põlva külmladudest suures koguses importvõid.

«Ühegi paberiga pole meile öeldud, milles seisneb meie seaduserikkumine,» lausus eile Ühinenud Meiereisid kaitsev vandeadvokaat Maria Mägi. «Tekitatud lärm ise on juba ebaseaduslik, kuid me ei suuda veel sellest põhjustatud kahjusid hinnata.»

Mägi sõnul on kaks Ühinenud Meiereide lepingupartnerit lubanud nõuda leppetrahvi saamata kauba eest. «Enne kui me midagi partneritele maksame, peame selle summa välja nõudma riigilt,» teatas Mägi. Kui suurt leppetrahvi partnerid Ühinenud Meiereidelt nõuavad, ei nõustunud Mägi ütlema.

Mägi sõnul ei saa veterinaaramet nõuda või hävitamist enne, kui pole tuvastatud seaduserikkumist. «Riigiametnikud ei tohiks anda ka informatsiooni enne, kui loo uurimine on lõppenud,» väitis ta.

«Kui Ühinenud Meiereid viitab seaduste erinevale tõlgendamisele ja meie seaduserikkumisele, siis läheme kohtusse, kui vaja,» lausus Ivari Padar. «Kui tuleb välja, et oleme Ühinenud Meiereide suhtes seadust rikkunud, tuleb asi teadmiseks võtta ja kogu halb süsteem paremaks muuta.»

Põllumajandusministri sõnul pole tema kõrvu jõudnud veel vastukajasid Euroopast. «Loodetavasti suudame neile antud looga tõestada, et meie toidukontroll toimib,» ütles Padar.

Eilseks ei olnud veterinaarameti tellitud analüüsid säilivustähtaja ületanud või kohta veel Tartu toidulaborist saabunud. «Paari lähema päeva jooksul peaksid vastused käes olema,» ütles Raimond Strastin veterinaarametist. «Selle nädala lõpus saame ehk esitada kogu selle loo lõpliku variandi.»

Praeguseks on peatatud Ühinenud Meiereide impordilitsents ja ekspordilitsents importtoorainest tehtud toodangule.

Kodumaisest toorainest valmistatud toodangut võivad piimakombinaadid välja vedada täiendavate garantiide olemasolul.

Hetkel kuum