Peep Sooman • 24. august 1999 kell 22:00

Kalevi nõukogu vahetas juhte

Tõnis Allik tunnistas eile õhtul, et esitas ettevõtte nõukogule omal soovil lahkumisavalduse. Ta ei eitanud, et tegemist oli sunnitud lahkumisega, kuna tema jätkamine ettevõtte eesotsas ei meeldinud Kalevi suuromanike, ASi Epeks ja ASi Talinvest esindajatele.

Kalevi nõukogu koosseisus eelmisel nädalal toimunud muudatuste kooskõlla viimiseni seaduses ettenähtud nõuetega jätkab ettevõtte juhatuse esimehena senine tootmisdirektor Boris Oks.

Äripäeva andmetel on pärast nõukogust lahkumise seaduslikuks muutumist nõus ettevõtte juhiks asuma Priit Kotkas Talinvestist. Tänasest on Kotkas Kalevi peadirektor.

Tõnis Alliku sõnul on Kotkase asumine ettevõtte tegevjuhiks omanike soov. «Ma loodan, et ta annab endast parima, et ettevõtet edasi viia,» lausus Allik.

Eilne Kalevi aktsionäride erakorraline koosolek uue nõukogu valimiseks lükkus edasi, kuna ettevõtte põhikirjas on sätestatud, et aktsionäride üldkoosoleku kokkukutsumisest tuleb ette teatada vähemalt kolm nädalat, täpsustamata, kas tegu on korralise või erakorralise koosolekuga. Põhikiri näeb ka ette, et üldkoosoleku kokkukutsumisel lähtutakse äriseadustikust, mille kohaselt tuleb erakorralise koosoleku korraldamisel asjaosalistele ette teatada nädal enne koosoleku toimumist.

Kalevi juhtkond lähtus äriseadustikust, kuid notari hinnangul tuleb erakorralise koosoleku kokkukutsumisel sellest siiski kolm nädalat ette teatada.

Kalevi nõukogu esimehe kohalt eelmisel nädalal tagasi astunud Ants Laos ütles eile, et aktsionäride soovi õigsust ettevõtte tegevjuht ja nõukogu koosseis välja vahetada näitavad järgnevad kaks aastat. «Praegu ei tasu sellel teemal spekuleerida,» lausus ta. Laose sõnul pole tal aimugi, miks Talinvest ja Epeks soovivad üldkoosolekut niivõrd kiirelt kokku kutsuda, et teevad selle käigus vigu. «Ma võin joonistada sadu erinevaid skeeme, kuid seda tuleb omanikelt endilt küsida, mis hammas neil valutab,» vastas Laos küsimusele, kas nõukogu ja juhatuse kiire vahetussoovi taga võib olla suuraktsionäride soov saada ettevõte kontrolli alla endale meelepäraste tehingute sooritamiseks.

Kalevi nõukogu vahetust eestvedava ASi Epeks juhatajalt Toomas Kõuhknalt eile kommentaari saada ei õnnestunud. Kõuhkna on peamine kandidaat ettevõtte nõukogu esimehe kohale.

Väidetavalt suurtes majandusraskustes vaevlevad Epeks ja Talinvest on Kalevi aktsiad pantinud vastavalt Ühispangale ja Hansapangale.

Hetkel kuum