Tõnis Oja • 24. august 1999 kell 22:00

Valuutaturgude äkiline elavnemine

Esmaspäeva hilisõhtul, vahetult enne finantsturgude sulgemist Londonis, muutusid seni letargias olnud valuutaturud äkki üliaktiivseiks. Dow Jonesi tööstuskeskmine, mis lõpetas esmaspäevase börsipäeva uuel rekordtasemel, vedas üles ka Ühendriikide valuuta.

Eile Aasias alustas dollar euro suhtes ühe kuu madalaimal kursil -- 1,041 EUR/USD. Pärastlõunaks oli Ühendriikide valuuta kaotanud ööga saavutatu, langedes kursini 1,052 EUR/USD. Dollar langes ka jeeni suhtes.

Vaatamata euro toibumisest dollari suhtes, hakkasid Jaapani pensionifondid Euroopa varadesse paigutatud riskide maandamiseks müüma eurot jeeni vastu. See tähendab, et euro müügihuvi on endiselt suur. Kui nüüd pärast USA keskpanga otsust intressimäärade kohta Dow oma rallit jätkab, muutub Euroopa ühisraha lähiajal kolmest suurest kõige vähematraktiivsemaks. Euroopa majandus on aga stabiliseerumas ja Saksamaa Liidupank prognoosib teisel poolaastal majanduskasvu kiirenemist.

Peatähelepanu oli eile aga suunatud põhiliselt Ameerikasse. Turgude üldine arvamus oli, et keskpank tõstab intressimäära, kuid dollari käekäik sõltub rohkem Vabaturukomitee avalduse toonist ja sellest, kuidas reageerib USA aktsiaturg.

Hetkel kuum