Tõnis Oja • 25. august 1999 kell 22:00

Föderaalreserv käitus nagu oodati

USA Föderaalreservi vabaturukomitee otsus tõsta lühiajaliste laenude baasintressi 25 protsendipunkti 5,25 ning diskontomäära 4,75 protsendini andis tõuke dollari kursi uueks ralliks. Mõne minuti jooksul pärast komitee otsuse avalikustamist kerkis Ühendriikide valuuta kurss viimase kuu kõrgeimale tasemele 1,041 EUR/USD.

Dollar tugevnes tänu võlakirjade tulususe rallile, sest investorid usuvad, et lähiajal on intresse enam ei tõsteta. Taolise arvamuse aluseks oli komitee avalduse toon, mis vaatamata veidi ootamatule diskontomäära tõstmisele jäi neutraalseks. Kui võlakirjad kerkivad, siis reeglina aktsiaturgudelt liigub raha ära kas siis võlakirjadesse või deposiitidesse. Dow Jonesi tööstuskeskmine reageeris Fedi otsusele esialgselt marulise tõusuga 11 365 punktini, lõpetas aga päeva vaid 16 punktiga plusspoolel.

Euroopa keskpanga nõukogu koguneb monetaarpoliitika ümbervaatamiseks täna. Tarbijahinnaindeks Saksamaal, mis on rahaliidu suurim ja olulisim majandus, jäi juulis muutmatuks, eelmise aastaga võrreldes kerkisid jaehinnad 0,8 protsenti. Naftahindade tõus ei ole euroregioonis inflatsiooni kiirendanud, seega pole põhjust ka euro baasintressi tõsta.

Hetkel kuum