ÄP fototoimetus • 25. august 1999 kell 22:00

Kas USAs tekitatud börsimull võib lõhkeda

Kümmekond aastat tagasi kiitsid Jaapanis paljud tuntud analüütikud majanduse seisu veel paar nädalat enne seda, kui börsikursid kukkusid 50 protsenti. Mehhiko aga lootis USAga sõlmitud vabakaubanduslepingu abil majanduse tõusuteele viia, kuid paari kuu pärast puhkes riigis selle sajandi kõige halvem majanduskriis.

Sachsi sõnul usuvad Ühendriikides ka praegu paljud ökonomistid, et majanduskasv jätkub lõputult ning börsikursid teevad üha uusi tõusurekordeid.

Siit tekib küsimus, kas liigoptimism ei pane lõhkema järjekordset mulli.

USA majanduse suurimaks tugevuseks nimetab Harvardi professor turumajanduse suurt paindlikkust ja uue tehnoloogia arendamise võimet, millel põhineb muu hulgas käimasolev internetirevolutsioon.

Nende kahe teguri koosmõju ongi andnud USA majandusele tema tugevuse.

Mull tekib tavaliselt siis, kui investorid suunavad aktsiaturule tohutul hulgal raha, ilma et neil oleks täpset ettekujutust firmade tulevasest kasumist.

Kui tarbimine peaks USAs vähenema, siis aeglustub ka majanduskasv.

Sachs prognoosib, et tänu madalale inflatsioonile, tervele pangasektorile ja eelarve ülejäägile suudab USA valitsus paindliku poliitikaga tagada majanduskasvu pehme pidurdumise.

Selle tagajärjel toimub Ameerika Ühendriikide börsil hindade korrektsioon, kuid riigi finantssektor on professori hinnangul piisavalt tugev, et see üle elada.

Teiste riikide eksport USAsse väheneb, kuid seda aitab kompenseerida kapitali liikumine USA asemel just neisse riikidesse.

Kõige selle põhjal jõuab Jeffrey Sachs järeldusele, et Ühendriikide börsimulli võimalik lõhkemine võib tekitada küll pettumust miljonitele enesekindlatele ameerika aktsiaostjatele, kuid selle mõju maailmamajandusele jääb suhteliselt väikeseks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum