Kaja Koovit • 31. august 1999 kell 22:00

Hüvitusfond määrab EVP hinda

EVP hind börsil sõltub tulevikus põhiliselt sellest, millises mahus emiteerib obligatsioone Hüvitusfond, kinnitavad analüütikud.

EVP-turu maht sõltub Hüvitusfondi tegevusest, sest teised kasutusalad on suhteliselt kindlalt reglementeeritud. Hüvitusfond suudab lühiajaliselt oma emissioonidega tekitada EVP hinnas suuri muutusi, rääkis Äripäeva analüütik Toomas Truuverk.

Hüvitusfond avaldas eile XV-seeria obligatsioonide tingimused, mille kohaselt ühe obligatsiooni müügihind on 271 EVP-krooni ja krooni baasil 95 krooni. EVP hind vastab erastamisväärtpaberite praegusele 0,35 krooni tasemel olevale börsihinnale, mistõttu analüütikud EVP hinna alanemist ei prognoosi.

Puht fundamentaalselt võiks EVP hind olla 0,8 krooni, lausus Hansa Asset Managementi juhataja Mihkel Õim. Arvestuste aluseks on olukord, kus EVP kasutamiseks oleva vara kogumaht on umbes 2,8 mld krooni ja ringluses on ligi 3,4 mld EVPd.

Rahandusministeeriumi eile avaldatud EVP keskregistri jooksva aruande kohaselt on ringluses 3 mld EVPd, millele lisandub veel 0,3--0,4 mld EVPd.

Peale Hüvitusfondi emissioonide peaks EVP hinda tõstma ka sügisel hoogustuv maa erastamine, lisas Õim. Kui suvel laekus maa erastamise korraldajatele nädalas umbes 10 mln EVP-krooni, siis viimasel nädalal juba 18 mln.

Hetkel kuum