1. september 1999 kell 22:00

Vaipkatte valikul büroosse tuleb arvestada nii sobivust kui moodi

Bürooruumidesse vaipkatet valides otsivad ostjad vastuseid tuhandele erinevale küsimusele -- kas antistaatiline, mis materjalist, mis värvi, kui vastupidav jne. Püüan vastata siin mõnedele enim esitatud küsimustele.

Äripind vajab antistaatilist vaipa. Kui teie büroos on tõsiselt-võetav arvutipark, siis tasub eelistada antistaatilist vaipkatet.

Parim valik on IBM/ICL antistaatilisuse testi läbinud materjal. See test on välja töötatud kooskõlas IBM ja ICL nõudmistega arvutitehnikale ohtlike staatilise elektrilöökide osas ning testi tulemus märgitakse vaipkatte spetsifikatsioonis.

Kui IBM/ICL testi ei ole näidatud, tasub eelistada nailonvaipa polüpropüleenlõngale, kuna nailon on hea elektrijuht ja hajutab paremini ruumis kogunevat staatilist elektrit.

Kõige turvalisem on aga nailonlõngast plaatvaip, mille aluspõhja lisatakse süsinikühendeid, mis suurendavad veelgi materjali elektrijuhtivust.

Võimalik on valida kangasvaiba või plaatvaiba vahel. Reeglina on plaatvaip kangasvaibast ligikaudu 25% kallim. Plaatvaiba eelised on aga suurem kulumiskindlus, võimalus äparduste puhul vahetada plaate põrandal ja vabadus kujundada põrandat oma soovide kohaselt.

Plaatvaiba ehituslik kulu on tavaliselt väiksem ning transportimine lihtsam. Plaatvaip ei hakka kunagi põrandal lokkima ega venima.

Kangasvaiba eelis on madal hind, lihtne paigaldatavus suurtes koridorides ja ühemõõdulistes tubades.

Võite valida erinevate vaibakudede vahel. Sõlmeline vaibakude peab paremini vastu toolirataste hõõrumisele. Veluurvaip aga jätab meeldiva sametise põrandapinna.

Inglismaalt pärinevad luksuslikud nn axminster vaipkatted, millel astumine on eriti pehme ja mugav.

Vaipa valides võib lähtuda moesuundadest.

Vaiba valimisel ei pääse mööda üldistest rõivamoe tekstiilitrendidest. Ka vaibamood soosib halli-musta kirjusid, metalse läikega ja marjapunaseid tekstiile. Samuti naturaalmaterjale imiteerivaid põnevaid robustseid kudesid, sooje liivavärve ja pruunikasmusti toone.

Huvitavad on Jaapani kultuurist laenatud mustrielemendid.

Alati võib kindel olla kunstnike originaalkujundusega põrandatekstiilide väärtusele ja võlule.

Võimalik on valida tervisesõbralik vaip. Vaibaostjad kurdavad tihti, et nad ei saa nailonvaipa osta, kuna see tekitab allergiat.

Nailon ehk polüamiid on tekstiilikiud, mida kasutatakse materjalina ka rõivaste ning tekkide-patjade valmistamisel ning tavaliselt allergiat ei põhjusta.

Reegilina tekitavad tervisehäireid hoopis puhastamata tolm või vaipkatte alusmaterjalis ühendusainena kasutatavad lateksi baasil liimiained.

Lahendusena võib valida spetsiaalseid allergikutele sobivaid tekstiilalusel vaipkatted: vaiba alusmaterjalist on eemaldatud kõik lenduvad orgaanilised ained ja lõhnu eraldavad ained.

Lisaks ostja soovidele tuleb järgida ka mitmeid ametkondlikke nõudmisi.

Vaiba tervisesõbralikkust kinnitab tõend. Eesti tervisekaitseameti realiseerimisluba tõendab, et vaipkate ei eralda inimesele kahjulikke lenduvaid aineid. Realiseerimisloal on märgitud, millistesse ruumidesse see kate sobib.

Teie äripind võib vajada tulekindlat vaipa. Päästeamet nõuab, et avalikes kohtades ja äripindade koridorides kasutatakse vaipkatteid, mis vastavad tuleohutusklassile P.

Selle tõestuseks peab vaibamüüjal olema ette näidata päästeameti vastavussertifikaat. Tuleohutusklassile P vastavad enamus polüamiidlõngast (ehk nailonist) vaipkatteid.

Madalama hinnaklassi vaibad tehakse polüpropüleenist ning need meie tuleohutusstandarditele ei vasta.

Autor: Aivi Valliste

Hetkel kuum