ÄP fototoimetus • 2. september 1999 kell 22:00

Soome laevatehas Poola firmale

Konkureeriva pakkumuse on Masa Yardsi ostuks teinud ka firma oma töötajatest kokku pandud Soome investorite grupp.

Sel nädalal külastasid poolakad Turu ja Helsingi tehaseid, et valmistada sügiseks ette lõplik pakkumus ja end firma praegustele omanikele ja töötajatele tutvustada.

«Oleksime nende jaoks parim lahendus,» ütles Gdanski laevatehase juhatuse esimees Janusz Szlanta Soome Kauppalehtile.

Szlanta sõnul täiendavad Gdanski tehas ja Masa-Yards teineteist suurepäraselt nii oma toodete kui tugevate külgede osas. Kui Poola firma eeliseks on madalad tööjõukulud ja nõrkuseks aegunud tehnoloogia, siis Soome tehastes on olukord vastupidine.

Gdanski laevatehase mullune käive oli 420 miljonit dollarit ning kasum 28 miljonit dollarit. Masa-Yardsi ostmise järel tõuseks firma oma arvutuste järgi maailma laevaehitajate hulgas viiendale kohale.

Milliste vahenditega Poola firma Masa-Yardsi ostu rahastataks, on esialgu lahtine. Kauppalehtile kinnitas Janusz Szlanta, et firmal on piisavalt potentsiaali nii aktsiaostu rahastamiseks kui käibekapitali tarvis.

Szlanta sõnul ei tarvitse Soome tehase töötajatel oma tuleviku pärast muretseda, sest tehaste sulgemist ei kavandata.

«Ka Ukrainas ja Rumeenias on tööjõukulud väiksemad kui Poolas, kuid see ei tähenda, et nende laevaehitusfirmad oleksid Poola omadest edukamad. Töökohad sõltuvad eelkõige efektiivsusest ja tehnoloogiast,» ütles Szlanta.

Autor: ÄP

Hetkel kuum