Kaja Koovit • 5. september 1999 kell 22:00

Börs pöörab tõusule

Spetsialistide hinnangul on turg positiivselt meelestatud ning aktsiahindade muutustrend kindlalt ülespoole.

Kõige kiiremat hinnatõusu ennustavad analüütikud Hansapanga aktsiale, mille sulgemishind tõusis reedel enam kui 3 protsenti 86,75 krooni tasemele.

Hansapanga aktsiaga oleks fundamentaalselt võinud juba varem kõrgemalt hinnatasemelt kaubelda, kuid turg ei olnud selleks valmis.

«Hansapanga aktsiale ei ole 90kroonise hinnataseme saavutamine mingi piir ka nädalases perspektiivis,» lausus Suprema analüütik Veikko Maripuu.

Kohalikele spekulantidele on jätkuvalt huvipakkuv ka Rootsist suurinvestorit ootava turvavööde tootja ASi Norma aktsia, lausus Hansapanga maakler Mattias Mustonen.

Reedel elavnes kauplemine Tallinna börsil ning ligi 23 miljoni krooni suurune käive ületab neljapäevast 8 miljoni krooniga

Vaatamata oodatust paremale majanduskasvu näitajale tõusis börsiindeks Talse reedel vaid 0,13 %. Indeksi minimaalse tõusu põhjustas indeksist suure osa hõlmava Telekomi aktsia hinna enam kui paariprotsendiline langus.

Telekomi aktsiale oli läänes müügisurve, kuid selle põhjused ei peitu mitte konkreetses ettevõttes, vaid üldises huvi languses telekommunikatsiooniettevõtete aktsiate vastu, lausus Mustonen.

Kuigi teised aktsiad tõusid, oli tunda, et kohalikud investorid ei suuda Telekomi kõrval hindu üleval hoida, rääkis Mustonen. Ta lisas, et kui Telekomi mitte arvestada, annavad kohalikud investorid 80% kogu börsikäibest.

«SKT uudist on saanud lisaks meile seedida vaid lähemad naabrid soomlased ja rootslased,» põhjendas Maripuu reedel börsil toimunut.

Kogu börsiindeks pöördub tõusule, kui tõusma hakkab Eesti Telekomi aktsia hind.

Enne esimese kvartali 5,8% SKT avaldamist prognoosisid turuosalised börsiindeksi tõusu aasta lõpuks 150 punktini. Seda taset hindavad analüütikud positiivsete tegurite kokkulangemisel ka praegu saavutatavaks.

Kui kogu aktsiaturule prognoositakse kolmandikust suuremat hinnatõusu, siis Telekomi aktsia suhteliselt väike tõus hakkab börsiindeksi kasvu pidurdama.

Kõik arenevad turud on praegu vaiksed, mis näitab, et välisinvestoritel pole nende suhtes kindlat seisukohta. Kuni välisinvestorid siinse turu vastu huvi ei tunne, tõusevad hinnad turul vaid üksikute aktsiate haaval, ütles Hansa Asset Managementi juhataja Mihkel Õim.

Ameerika Ühendriikidest institutsionaalsete investoritega kohtumast naasnud Maripuu kinnitas, et sealsel turul on piisav huvi Eesti turu liideraktsiatesse investeerimise vastu.

Loomulikult ei ole Eesti koht, kuhu välisinvestor esimese positiivse uudise peale investeerima tormaks, kuid kui makronumbritele lisaks suudavad siinsed ettevõtted näidata ka korralikke majandustulemusi, võiks Telekomi aktsiaga pikemas perspektiivis kaubelda 98 krooni tasemel, lausus Maripuu. Telekomi aktsia sulgus Tallinna börsil reedel 88 krooni juures.

Analüütikute sõnul ei ole Eestisse suurt välisinvesteeringute voolu oodata enne, kui me pole jõudnud majanduskasvu näitajatega plusspoolele.

Hetkel kuum