Andres Reimer • 5. september 1999 kell 22:00

Uus juht sulgeb kolmandiku Eesti Põlevkivi kaevandustest

Jostov ütles reedel, et ta vahetab lühikese ajaga välja kogu Eesti Põlevkivi juhtkonna, et muuta põlevkivi hinna vähendamiseks ettevõtte ülesehitust ja tööpõhimõtteid. Jostovi sõnul tuleb kolmandik karjääre ja kaevandusi kinni panna, sest Eesti Põlevkivil on praegu 1,5 korda rohkem avatud tootmisvõimsusi, kui turg nõuab.

Alles juunis ei nõustunud Eesti Põlevkivi nõukogu ettevõtte eelmise juhatuse tehtud ettepanekuga Sompa kaevandus sulgeda. Nõukogu esimees Meelis Virkebau ütles siis, et juhatuse taotluses puudus info kaevanduse sulgemise majandusliku põhjendatuse kohta.

Jostov kinnitas, et peab võimalikuks ühe aasta jooksul põlevkivi hinna vähendamist 133 kroonilt 110 kroonile tonni eest. «Põlevkivi omahinna ja müügihinna vähendamisest saab Eesti Põlevkivile ellujäämise küsimus,» põhjendas Jostov. «Meie ei saa toota kallimalt, kui elektri, õli ja tsemendi tootjad osta suudavad.»

Eesti Energia finantsdirektor Sandor Liive ütles, et põlevkivi hinna langetamine ei tähendada kohe elektri hinna langust, kuigi elektri omahind väheneb. Samas suurendab see tema sõnul põlevkivienergeetika konkurentsivõimet.

Põlevkivi hind moodustab kaks kolmandikku elektrijaamas toodetava elektrienergia hinnast. Põlevkivi odavnemine 15 protsenti vähendaks elektri omahinda ligi 10 protsenti.

Kevadel ütles Eesti Energia juhatuse esimees Gunnar Okk, et konkurentsivõimelise hinnaga elektrienergia tootmiseks peab põlevkivitonni hind olema kuni 100 krooni.

Jostov teatas, et ta vahetab oma eesmärkide saavutamiseks kõikide Eesti Põlevkivi töövaldkondade juhid korraga välja. Eesti Põlevkivi tootmisdirektorina asub tänasest tööle Estonia kaevanduse senine direktor Enn Lokko, finantsdirektorina kaks nädalat tagasi aktsiaseltsi Kalev peadirektori kohalt lahkunud Tõnis Allik, sisekontrolli juhiks saab Eesti Energia senine sisekontrolli juht Jaan Vool ning pearaamatupidajaks Eesti Energia jaotusvõrgu ettevõtte pearaamatupidaja Helle Mälk. Septembri jooksul asuvad ametisse uued töötajad personali- ja administratsiooni juhina.

Jostov ütles, et ta teeb nõukogule ettepaneku kinnitada septembri lõpuks Eesti Põlevkivi juhatuse liikmeteks Lokko ja Alliku.

«Eesti Põlevkivi senised juhid on oma tööd ausalt teinud,» rääkis Jostov. «Nüüd on neil aeg pensionile minna.» Jostov lisas, et senine direktor Väino Viilup jätkab ettevõttes nõunikuna.

Jostov kinnitas, et ta ei kavanda ettevõtte püsikulude kärpimiseks kaevurite vallandamist. Ta selgitas, et kui praegu töötavad kõik kaevandused ja karjäärid kolm päeva nädalas, siis pannes väiksema arvu üksusi tööle seitse päeva nädalas, saavad kõik kaevurid tööd ja ettevõte saavutab kulude kokkuhoiu.

Jostovi sõnul tuleb põlevkivi hinna alandamiseks loobuda Eesti Raudtee transporditeenusest, sest praegu lisandub igale Estonia kaevandusest Eesti Elektrijaama veetud põlevkivitonnile 23 krooni Eesti Raudtee teenuse hinda. Veokulude vähendamiseks kavatseb Jostov võimalikult kiiresti alustada 13 kilomeetri pikkuse Ahtme--Viivikonna raudteelõigu ehitamist, mille valmimise järel suudab Eesti Põlevkivi Raudtee AS toodangu iseseisvalt elektrijaamadesse transportida.

Jostov ütles, et ta peab õigeks müüa põlevkiviraudteel opereerimise õigus erafirmale.

Väino Viilup rääkis, et tema ei näe Jostovi plaanides midagi uut. «Ka meie (endine juhatus -- toim.) sulgeme kaevandusi ja vähendame kulutusi,» ütles ta.

Viilup kinnitas, et ta tunnustab Jostovi õigust Eesti Põlevkivi kogu senine juhtkond pensionile saata. «Kui tunnistatakse, et inimesed on ausalt tööd teinud ja nad saadetakse ausalt pensionile, siis on see väga tore,» ütles ta.

Viilup lisas, et ta hakkab Jostovit kangelaseks pidama, kui uus juhtkond suudab lõpetada põlevkivi impordi Venemaalt Slantsõst, mõjutada valitsust kärpima liiga suurt ressursimaksu ning saada kätte ühtekokku ligi 70 miljoni krooni eest võlgu pankrotistunud Kiviterilt, Maapangalt ja Kohtla-Järve Soojuselt. «Need on minu kolm soovitust Jostovile, millega ma ise oma ametiaja jooksul toime ei tulnud,» ütles Viilup.

Reedel jättis Eesti Põlevkivi nõukogu kinnitamata senise juhatuse esitatud investeeringute kava kuni aasta lõpuni. Nõukogu esimees Meelis Virkebau põhjendas seda BNSile selgete katteallikate puudumisega.

Ligi 7000 töötajaga Eesti Põlevkivile kuulub viis töötavat kaevandust ja neli karjääri. Ettevõtte I poolaasta puhaskasum oli auditeerimata andmetel 13 miljonit krooni.

Eesti Põlevkivi uued juhid

juhatuse esimees -- Mati Jostov(end. töökoht: administratiivjuht, Eesti Energia)

finantsdirektor -- Tõnis Allik (end. töökoht: direktor, Kalev )

tootmisdirektor -- Enn Lokko (end. töökoht: direktor, Estonia kaevandus)

sisekontrolli juht -- Jaan Vool (end. töökoht: sisekontrolli juht, Eesti Energia)

pearaamatupidaja -- Helle Mälk (end. töökoht: pearaamatupidaja, Eesti Energia jaotusvõrk)

Hetkel kuum