Kristi Malmberg • 6. september 1999 kell 22:00

Tulumaksuvabastus soodustab välisinvesteeringuid

Investeerimisfirma Suprema juhatuse liige Sten Sumberg ütles, et välisinvestorid on pärast teadet ettevõtte tulumaksu kaotamise kohta Eestis ilmutanud konkreetset huvi investeerimisvõimaluste vastu. «Ettevõtte tulumaksu kaotamine kindlasti mõjutab investeerimist ja motiveerib paljusid siinsele piirkonnale rohkem tähelepanu pöörama,» lausus Sumberg. Ta nimetas maksusoodustust Eesti reklaamklipiks, ilma milleta oleks siinne investeerimiskliima kehvem.

Välisinvesteeringute Agentuuri peadirektori Agu Remmelgi sõnul on tulumaksusoodustus Eestisse investeerimiseks üks lisaargument, kuid see töötab paremini alles mõne aasta pärast. «Praegu on suhtumine küll positiivne, kuid mõnevõrra skeptiline,« leidis Remmelg. «Ei ole kindlust, kas see kestab järgmise valitsuse ametisse asumiseni, Eesti liitumiseni Euroopa Liiduga või on tegemist pikaajalisema maksuvabastusega.»

Järgmisest aastast maksusoodustus välisinvesteeringute osas Remmelgi hinnangul veel olulist efekti ei anna.

Remmelgi sõnul laekub järgmisel ja ülejärgmisel aastal Eestisse veel ohtrasti infrastruktuuri erastamisest saadud raha.

Ettevõtted pole veel tõsiselt asunud järgmise aasta eelarvete koostamisele, kuid kavatsevad selle juures arvestada tulumaksusoodustusega.

ASi Bastion peadirektor Indrek Stahl ütles, et firma investeerib lähiajal 300 000 krooni tehnikasse ja kogu firma tänavune kasum reinvesteeritakse.

«Oleme nii alati teinud ja pole veel kordagi dividende välja võtnud,» ütles Stahl. «Oleme ka see rumalam osa ettevõtjatest, kes on kogu aeg makse maksnud.»

Hetkel kuum