Viktoria Korpan • 8. september 1999 kell 22:00

Illegaalse tarkvara probleem

Eesti ühe suurema infotehnoloogiafirma ASi Helmes tegevdirektor Jaan Pillesaar väidab, et Eestis on piraattarkvara osakaal suurem kui mujal Euroopas. «Eesti ühiskond ei ole veel harjunud sellega, et tarkvara on kellegi toode,» tõdeb Pillesaar. «Ilma loata kopeerimine on sama mis varastamine.»

Business Software Alliance (BSA) on tarkvaratootjate rahvusvaheline mittetulunduslik organisatsioon, mis võitleb tarkvarapiraatluse vastu.

BSA Eesti komitee tegutseb alates 1996. aastast. Hiljuti ilmusid lehtedes Pavlik Morozovit meenutavad reklaamid, mis kutsusid üles teatama illegaalse tarkvara kasutamisest. BSA lubab vihje andnud isikule anonüümsust, piraattarkvara kasutajat ootab aga kuni poole miljoni suurune rahatrahv ja vabadusekaotus kolme aastani. Illegaalne tarkvara konfiskeeritakse ja hävitatakse, samuti konfiskeeritakse arvutisüsteem, milles piraattarkvara kasutati.

Kadaka turult saab 100--150 krooniga plaadi, kus on peal 20 000--200 000 krooni eest tarkvara, räägib arvutispetsialist Indrek.

BSA Eesti komitee koordinaatori Ahti Leppiku andmeil kasutab piraattarkvara 60--70% Eesti ettevõtetest. BSA vihjeaadressile tuleb teateid pidevalt. «Kõige paremad vihjajad on konkurendid ja lahti lastud töötajad,» sõnab ta. Vihjatud firmade kohta hakkab BSA infot koguma ja pärast otsustatakse koostöös politseiga, kas teha kontrollreid.

«Meie firma toetab BSA kampaaniat moraalselt,» räägib Pillesaar. Küsimus, kas ta vihjaks BSA-le, kui teaks, et keegi tuttav kasutab piraattarkvara, paneb mõtlema. «See on raske eetiline küsimus,» lausub Pillesaar. «Kui näeks, et sõber tahab võõrast autost maki ära viia, ütleksin, et pane see tagasi.»

Illegaalse tarkvaraga seoses sai karistada väike arvutitootja R-Computers, kui pakkus müügiks piraattarkvaraga arvuteid. Vihje kontrollimiseks tehti koos politseiga kontrollost. Puudu olid programmide litsents, autentsustunnistus, vastavad käsiraamatud ja originaalandmekandjad. Aasta algul mõistis kohus R-Computersi välissuhete juhi ja arvutispetsialisti autoriõiguse ja autoriõigusega kaasnevate õiguste rikkumises süüdi. R-Computers on arvutiturult kadunud.

Ahti Leppiku sõnul on sel aastal ka teisi piraattarkvara müüjaid karistatud. «Praegu on menetluses üle 10 juhtumi, kui firmad kasutasid illegaalset tarkvara,» räägib ta.

Hetkel kuum