8. september 1999 kell 22:00

Tallinn läheb kohtusse rahandusministeeriumiga

Tallinn nõuab õigust kohtu kaudu, nagu tsiviliseeritud riigis kombeks, ütles linnapea Peeter Lepp kolmapäeval.

Tallinn peab rahandusministeeriumi keeldumist laenu kooskõlastamisest linna põhiseaduslike õiguste rikkumiseks, märkis linnapea.

Rahandusministeeriumi nõunik Daniel Vaarik ütles, et ministeerium on avaldanud oma negatiivset suhtumist Tallinna kavandatavasse laenu kevadest saadik.

«Kas siis, kui seda meilt küsima tuldi, oleksime pidanud oma arvamust võltsima ja andma laenule kooskõlastuse?» küsis Vaarik.

Vaarik märkis, et talle jäi selgusetuks, mille eest linn ministeeriumi kohtusse kaebas.

Vaarik lisas, et linna argumente kuulates olnuks rahandusministeerium seadusega vastuolus ka laenule positiivset hinnangut andes. «Kuidas me sel juhul üldse oleks saanud linna tõlgenduse kohaselt seadust täita?» küsis ta.

Eesti Panga määruse, mille alusel rahandusministeerium Hansapanga laenu tõkestas, tunnistas õiguskantsler kolmapäeval põhiseadusega vastuolus olevaks.

Samas on keskpanga presidendi määrus põhiseadusega vastuolus ainult vormiliselt. Eesti Pank on lubanud vormilised puudused kõrvaldada.

Tallinna linn otsustas 18. augustil võtta 130 miljonit krooni laenu Hansapangalt, kes pakkus kolmeaastase tähtajaga laenu intressiks 4,98 protsenti.

Augusti lõpus keeldus rahandusministeerium Tallinna linnale laenu tarvis vajalikku õiendit väljastamast, kuna finantsolukord linnas uut laenu välja ei kannata.

Tallinna linnavalitsus saadab nüüd välispankadele teistkordse pakkumise 130 miljoni krooni laenamiseks. Kolm panka on olnud nõus linnale laenuks uue pakkumuse tegema.

Abilinnapea Heigo Kaldra hinnangul on teise laenukonkursi ebaõnnestumise tõenäosus üliväike.

Kaldra ütles eile pressikonverentsil, et pankadel pole ühtki põhjust laenu andmast keelduda. Tallinna laenukoormus jääb tema kinnitusel ka uue laenuga kolm korda väiksemaks seadusega lubatust ja linnale liigseks koormaks ei ole.

Kommenteerides ajakirjanduse hinnaguid, nagu võiks Hansapanga laenu tõkestamine ka teised pangad ettevaatlikuks muuta, ütles Kaldra, et välispangad on suhtunud uude võimalusse positiivselt. «Sellest on muidugi kahju, et riik välismaale selliseid negatiivseid märke saadab,» nentis Kaldra.

Konkursil, mille Hansapank võitis, osales veel kolm pakkujat, kokku saatis linn taotluse linnale laenata kümnele välis- ja kolmele kodumaisele pangale.

Autor: BNS

Hetkel kuum