Kaido Einama • 9. september 1999 kell 22:00

Rahvusvaheline arvutitehas Eestisse

Selleks, et Eestisse rajataks maailmatasemel arvutitehas, on vaja rohkem ajusid ja keeleoskust, arvavad maailmas tuntud arvutitootjad. Eesti peab asuma ka piisavalt suurte turgude keskel.

Meile lähimad välismaised arvutitehased asuvad Moskvas, Soomes Helsingi lähedal, Stockholmis ja Saksamaal. Riias paneb arvuteid kokku Eesti tootja Microlink. Euroopa suurimad tehased asuvad meist kaugemal -- Iirimaal ja ?otimaal. Arvutiosad tulevad Taivanist, mida raputas hiljuti maavärin. Arvutitehase rajamisel on üks olulisem eeldus hea lennuühendus Aasiaga. Tööjõudu lihtsalt «nobedate ja odavate» näppude näol moodsasse tehasesse enam vaja ei lähe, arvuteid panevad enamasti kokku robotid.

«Dellil on üldse ainult paar tehast, vaevalt et nad midagi plaanivad,» arvati Delli arvutitega kauplevast Poniardist. Ka Apple'i arvutitehasest jäi vastus Eestis tootmise alustamise plaanide kohta saamata. Teada on, et Apple ei luba Macintoshe kellelgi teisel isegi kokku panna. «Vaevalt et tehaste planeerijad sellisest riigist nagu Eesti kuulnud on,» öeldi Macintoshe müüvast firmast IM Arvutid. Arvutitootja Sun müüb Venemaale osi, Moskva tehas varustab välismaiste Suni arvutitega kogu Venemaad.

Kunagi olid tehased tõesti ümbritseva kogukonna heaolu allikad. Sellised tehased enam ei eksisteeri. Tööjõudu automatiseeritud arvutitootmiseks on vaja minimaalselt, Euroopas piisab tootjale 1--2 tehasest, et katta kogu turg. Toodangu maht peab olema hiiglasuur, tähtsaim on keskne asukoht tarbijate suhtes ning hea logistika. Kasu saab pigem teadmistest. Hewlett-Packard näiteks turustab läbi partnerite, Eestiski anname neile oma teadmisi uuest tehnoloogiast, mis toob kindlasti rohkem kasu kui mõne tehase rajamine.

Arvutitehase rajamiseks on vaja eeldustena head investeerimiskliimat, lähedust olulisele turule, konkurentsijõulise tööjõu olemasolu. Eestil on vajakajäämisi kõigis neis. Vähem korruptsiooni ning rohkem stabiilsust muudaks Eesti atraktiivsemaks. Siseturg on tehasele liiga väike. Seega on Eesti kuulumine Euroopa Liitu eelduseks, et siin suuremahulist tootmist arendada. Päeval, kui need eeldused on olemas, on Eesti vägagi huvitav koht arvutitehase rajamiseks.

Siemensi ja Fujitsu ühinemise järel on meil tehaseid Saksamaal, Soomes, Hispaanias ja mujal. Seega pole praegu uusi rajada plaanis. Mu isiklik arvamus on, et tehase loomisel on olulisim logistika. Arvutitehase jaoks pole vaja suuri investeeringuid, arvutite kokkupanek on lihtne. Kallim on näiteks emaplaate toota.

Hetkel kuum