Kristel Raesaar • 12. september 1999 kell 22:00

Autoliv lubab jätkata tootmistegevust Eestis

«Norma on meie jaoks värav Venemaale,» kinnitas Autolivi asepresident Jörgen Svensson neljapäeval Stockholmis. «Ootame, et Venemaale eksporditava toodangu osakaal tulevikus ei lange,» lisas ta.

Kaks nädalat tagasi Eestit külastanud Svensson keeldus vastamast, kas läbirääkimiste peateema Norma Grupi osanikega on poole Norma aktsiapaki hind või tehing ise. Ta kinnitas vaid, et mingeid ettearvamatuid või oodatust suuremaid lahkarvamusi osapoolte vahel ei ole.

«Üks viivituse põhjus oli suvine puhkusteperiood,» rääkis Svensson. «Nüüd peame läbi arutama firma tasuvusuuringu olulisemad punktid. Usun, et otsus tuleb veel sellel kuul.»

Autolivi esindaja prognoosib, et lähiaastatel asuvad Venemaal aktiivselt tegutsema kohalike autotootjate kõrval mitmed Lääne firmad. Praegu tarnib Norma üle kolmveerandi oma toodangust Venemaa autotehastele, peamiselt AvtoVAZile.

«Kui Lääne autofirmad lähevad Venemaale, tahame meie järgneda,» lausus Svensson. «Meie valdkonnas on oluline olla kliendi lähedal.»

Autoliv soovib kasutada Norma pikaajalist kogemust kauplemisel Venemaa ärikultuuri ja heitliku majandusseisu tingimustes.

Svensson tunnistas, et kaks aastat tagasi Moskva lähedal tehase avanud Autoliv sai kõrvetada eelmisel aastal Venemaad tabanud majanduskriisi läbi. «Kulutasime hulga aega ja raha töötajate koolituseks Rootsis,» lausus Svensson. «Kui töötajad Venemaale tagasi pöördusid, siis tootmine sealses tehases praktiliselt seisis.»

Eesti turvavöödetehas huvitab Autolivi ka siinse tööjõu odavuse tõttu. Kui Norma keskmine tööline teenib ligikaudu 2000--3000 krooni kuus, siis Autolivi Rootsi tehases on palgad 15 korda kõrgemad.

«Võimalus toota väiksemate kuludega on oluline põhjus,» kinnitas Svensson ja lisas, et hoolimata odavusest on Norma töötajate oskused ja haridustase Rootsi tehasega täiesti võrreldaval tasemel.

Positiivsetele argumentidele vaatamata on Norma hindamisprotsess ja Autolivi läbirääkimised ettevõtte suuraktsionäri Norma Grupiga veninud esialgu plaanitust pikemaks.

Juulikuus teatasid osapooled, et plaanis on ostutehinguni jõuda septembri alguseks.

Hetkel kuum