Silva Männik • 12. september 1999 kell 22:00

Ideeline sõsar ookeani tagant

Kui suurtel ja tuntud riikidel või piirkondadel ei ole investeeringute leidmisega erilisi probleeme, siis pisikesed ja vähetuntud paigad, nagu Eesti või isegi mõni USA osariik, peavad selleks vaeva nägema.

Nii on näiteks valgete kõrval valdavalt indiaanlaste koduks olev Lõuna-Dakota osariik USAs nõuks võtnud investorite peibutamiseks hulgaliselt makse ära kaotada ning teavitab sellest uhkusega üle maailma saadetavate meilide ning infomaterjalidega. Ei mingit põdemist ega kõhklust sellepärast, et keegi võiks USA ühte osariiki maksuparadiisi maitselisuses süüdistada.

Eesti valitsuskoalitsiooni plaani ettevõtte tulumaks kaotada on naaberriigid nimetanud Euroopa Liidu põhimõtete vastu liikumiseks. Kuigi Ameerika Ühendriigid on analoogiliselt Euroopa Liidu üldise suundumusega piirideta ühtne turg ja osariikide ühendus, võivad sealsed osariigid oma turu huvides mitmeid soodustusi pakkuda ja neid uhkelt välja reklaamida.

Välisinvesteeringute agentuuri direktor Agu Remmelg ütles, et nemad välisinvestoritele Eestit tutvustavates materjalides praegu ettevõtte tulumaksuvabastust välja ei käi, sest riigikogu ei ole seadusemuudatust vastu võtnud.

Küll on aga ettevalmistatavates materjalides jäetud võimalus kohe uued muudatused sisse viia. «Videomaterjalid teeme samuti praegu kahes variandis, et vajalikul hetkel õige käiku lasta,» rääkis Remmelg.

Ja ka seaduse vastu võttes ei hakata Remmelga sõnul planeeritavat tulumaksuvabastust peamise eelisena suurelt välja mängima. See on siiski üks detail teiste seas, märgib Remmelg. Eestil puudub nimelt argument võitmaks välisinvestorite usaldust uue soodustuse vastu.

Remmelg räägib, et suurte välisfirmade esimene küsimus on: «Kui kaua see kestab?» Täiesti mõistetav, et nad on kahtlevad uue ja toore riigi mistahes ahvatlevate peibutuste suhtes.

«Ma ei tea ju isegi, mis saab siis, kui Savisaar võimule peaks tulema. Kas siis kehtestatakse kahekordne tulumaks -- 50%?» muigab Remmelg.

Erinevalt pisikesest Lõuna- Dakotast ei tee Eesti ülemaailmset lauspostitust, et teavitada Eesti voorustest investeerimistegevuseks. Ettevõtte suunitlusest sõltuva sisuga tutvustus saadetakse otse firmale. Reageerinutele minnakse külla olusid täpsemalt selgitama, mõned neist võtavad vedu ja tulevad Eestisse konkreetsemaid projekte kavandama.

Üldisema tekstiga reklaame saadetakse vaid riikide TOP 100-200 ettevõtetele, sest suuri tegijaid peab kindlasti meie olemasolust teavitama.

Hetkel kuum