Madli Zobel • 12. september 1999 kell 22:00

Koalitsioon ootab tõkkeid tulumaksuvabastusele

«Kuna tegemist on valitsuse eelnõuga, peaks see tulema lugemisele kolmapäeval, kuid mitte sel nädalal, sest rahandusministrit ei ole kohal,» selgitas riigikogu rahanduskomisjoni esimees Kalle Jürgenson.

Seaduse kohaselt peavad enne riigieelarve vastuvõtmist olema vastu võetud kõik eelarve laekumistega seotud määrused ja seadused. Kuigi riigieelarve vastuvõtmise tähtaeg on 1. märts, on heaks tavaks saanud kinnitada eelarve enne aasta lõppu.

«On täiesti reaalne, et opositsioon hakkab nö juntima,» rääkis Jürgenson. «Nad lähevad alguses vormilise külje kallale ja siis sisu kallale, kuid meil on küllalt hääli ja kauplema me ei hakka.»

«Kahe lugemisega ehk võtame eelnõu vastu, teist lugemist katkestame mõne korra,» prognoosis Jürgenson. Tulumaksuseadus peab enne vastuvõtmist läbima vähemalt kaks lugemist riigikogu täiskogus.

Liina Tõnisson Keskerakonnast ütles, et opositsioon on esmalt huvitatud sellest, kust leitakse kate tulumaksuvabastuse tõttu tekkivatele eelarveaukudele.

«Me pole ettevõtluse vastased, kuid teha soodustusi sotsiaalsfääri arvel pole õige,» lausus Tõnisson.

Vello Vensel maksumaksjate liidu juhatusest ütles, et kuna Edgar Savisaarel on tulumaksuseadusele oma konkureeriv eelnõu, siis vastuseis tulumaksuvabastusele Keskerakonna poolt kindlasti tuleb. «Isiklikult arvan, et tulumaksu kaotavat seadust põhja lasta pole võimalik,» sõnas maksuekspert. Vensel lisas, et Tallinna ja Harjumaa ettevõtetel tuleb siiski sel aastal tekkinud maksukohustused riigi ees järgmise aasta teiseks pooleks täita. «Pärnus on ükskõik, kas kehtib uus või vana seadus, nemad võivad oma miljoni magama panna,» lausus ta.

Hetkel kuum