Sulev Oll • 13. september 1999 kell 22:00

Sulustus teeb lihtsast kilekotist turvakoti

Neil, kel vaja midagi hoida nii, et teised seda omaniku teadmata vaadata ei saaks, on lihtsaimaks vahendiks turvasulustusega pakend.

Pakend on valmistatud polüetüleenist nagu teisedki kilekotid. Eriliseks teeb pakendi tõsiasi, et seda ei saa avada jälgi jätmata. Katsed on näidanud, et salaja avamist ei võimalda ei kuumutamine, külmutamine ega happega töötlemine.

Pakendi standardmõõtmed on 190*265, 255*400 ja 295*395 mm. Tellida saab ka teistsuguste mõõtmetega pakendeid vahemikus 100*100 kuni 600*635 mm, kuid ainult suuremas koguses (10 000). Vastavalt pakendi suurusele on valmistamisel kasutatud paksemat materjali. Eraldi kotte võib valmistada müntide vms tarvis.

Pakend on seest musta värvi, et vältida läbivalgustamise võimalust. Saadaval on täiesti läbipaistvad turvapakendid, mille efekt seisneb ainult turvasulustuses.

Võimalik on tellida nii nummerdatud kui nummerdamata pakendeid. Reeglina on pakendil paik, kuhu saab jäädvustada olulist informatsiooni. Kliendi soovil võib pakendile kanda tema logo jm infot.

Juhul, kui pakend jõuab sihtkohta läbi mitme kulleri, on otstarbekas ribakviitungi kasutamine. Kuller, andes pakendi üle järgmisele pakikandjale, rebib ümbriku küljest kviitungi, millel sama kood kui ümbrikulgi ja võtab sellele allkirja, et andis pakendi edasi rikkumatuna.

Pakendi sulgemiseks eemaldatakse koti serval olev kleepriba, servad surutakse kokku. Avada saab kääridega, rebimine häid tulemusi ei anna.

Turvapakend on algselt välja töötatud inkassatsiooniks ja Eestis kasutab neid Sularahakeskus. Hiljem on funktsioone lisandunud ja praegu kasutatakse pakendit oluliste dokumentide saatmisel kas firmasiseselt või erinevate firmade vahel. Pakendeid kasutab riiklik eksamikeskus.

Pakendit võib vaja minna ka siis, kui ühe firma töötajad on sunnitud hoidma materjale ühes kapis või seifis -- uuringud näitavad, et vargus ja spionaazh toimuvad 90% ulatuses firma töötajate teadmisel või kaasabil. Info salajas hoidmise võimalus peaks eelkõige huvitama maaklereid ja müügimehi. Töötajal on turvalisem puhkusel viibida teadmisega, et tema käsutuses olevate andmetega ei saa keegi segamatult tutvuda.

Veidi ootamatuna kasutatakse turvapakendit baarides kallimate, juba avatud napsipudelite hoidmiseks.

Eestis saab turvapakendite kohta informatsiooni firmadelt SecuriTec, Fauni Kaubanduse AS ja MartinDisain OÜ.

Hetkel kuum