14. september 1999 kell 22:00

Valitsus kinnitas 2000. aasta üldvalitsuse eelarve mahu

Keskvalitsuse ja sotsiaal- ning ravikindlustuse eelarve annavad kokku 26,8 mld krooni, sotsiaaleelarved moodustavad omakorda 10,5 miljardit, ütles valitsuse pressiesindaja.

Arvestades toetusteks kohalikele omavalitsustele 800 mln krooni, on keskvalitsuse eelarve maht 2000. aastal 17,1 miljardit krooni, võrrelduna tänavuse 17,5 miljardiga.

Kuna valitsus otsustas uut riigieelarvet koostades vaadelda keskvalitsuse ja sotsiaalraha eelarveid koos, on tuleva aasta 26,8 miljardi kroonise eelarveprojekti võrdlusbaasiks tänavune 28 miljardit krooni.

Klassikalise üldvalitsuse eelarvekavaga võrreldes jäävad kinnitatud projektist välja kohalike omavalitsuste eelarved.

Valitsus otsustas eile eelarvega põhimõtteliselt nõustuda, kuid enne riigikokku saatmist tulude ja kulude jaotust veel täpsustada, märkis pressiesindaja.

Eelarve kogumaht enam ei muutu ja teist korda valitsuse istungile ei tule, kinnitas pressiesindaja.

Peaminister Mart Laar ütles, et peamine muutus võrreldes eelmiste riigieelarvetega on valitsuse suund jagada eelarvega reaalselt olemasolevat raha, mitte sellesse seadustega sisse planeeritud kulutusi.

Seadused ei tohiks Laari sõnul pretendeerida mingile osale riigieelarvest, mille tulemusel võib enne järgmise aasta eelarve koostamist olla see juba ette lõhki kavandatud.

Kokkuhoiu saavutamiseks teebki valitsus riigikogule ettepaneku lükata aasta võrra edasi mitmete seaduste rakendamine, mis nõuavad eelarvest teatud protsendi ulatuses lisaraha.

Sellega on võimalik Laari hinnangul saavutada esialgu kokkuhoidu umbes pool vajaminevast 3,7 mld kroonist.

Samuti jagab valitsus uues riigieelarves kohalike omavalitsuste investeeringuteks mõeldud raha mitmete ministeeriumide kaudu, et iga konkreetne maavalitsus saaks otsustada raha jagamist paindlikumalt.

Selle aasta riigieelarves olid kohalike oomavalitsuste investeeringud eraldi reana ja moodustasid 453,3 mln krooni.

Laari sõnul võimaldab investeeringute jagamine uutmoodi vältida olukorda, kus valimiste eel iga riigikogu liige võitleb mõne «katuse või tiigi või silla» eest.

Laari sõnul on esialgu võimatu tuleva aasta eelarvenumbeid täpselt selle aastaga võrrelda, mis on samuti seotud eelarve struktuuri muutumisega. Peaminister kinnitas siiski, et tuleva aasta eelarve maht on võrreldavates suurustes väiksem kui tänavu.

2000. aasta riigieelarve eelnõu peab riigikokku jõudma enne 1. oktoobrit.

Autor: BNS

Hetkel kuum