Tõnu Tramm • 16. september 1999 kell 22:00

Täheke poldil ehmatab kurikaelu

Hommikul telliskividel seisev auto on vaatepilt, mida ei soovi näha ükski autoomanik, eriti kui öösel on «jalad selga» võtnud äsja ostetud valuveljed.

Kui äsja kalli raha eest soetatud valuveljed on jäädavalt kurikaelte omandusse sattunud, on hilja hakata mõtlema turvapoltidele. 500 -- 600 kroonine kokkuhoid on aidanud kaasa kuni 10 000 kroonise kahju tekkele.

Rataste turvapolte ja -mutreid müüakse väga erinevaid, millest mõni ei kannata üldse kriitikat. Esiteks on osasid võimalik suvaliste abivahendite abil lahti keerata, teiseks on nad nii pehmest materjalist, et poldipea kulub ära juba pärast esimest rattavahetust. Samuti on sageli poldi pea ja võtme vaheline kandepind nii väike, et üks kahest puruneb.

Sestap tasub eelistada kallimat, kuid kvaliteetsemat kaupa. Näiteks on Eestis müügil Ameerika päritolu poldid ja mutrid, mille pead on tähekujuliste soontega. Sooned on suurema kandepinnaga ning kannatavad üsna tugevat pingutamist. Soonte kuju on tehtud arvuti abil ning kahte ühesugust varianti ei ole olemas. Erinevused ei pruugi olla silmale nähtavad, kuid võti on tehtud nii täpselt, et ükski teine soonde ei sobi.

Väga oluline on poldi materjal. Kui kvaliteetpolte hoolega vaadata, on materjalide erinevus silmaga nähtav: kui vindiosa on tuhmhallist metallist, siis pea on läikivast ja ülitugevast terasest. Mutritel torkavad erinevused metallide vahel vähem silma, kuid hoolega vaadates on vahetegemine täiesti võimalik.

Samuti peab ostes vaatama, kas tootega kaasneb garantii ning kas karbile on märgitud numbriline kood, mis annab teavet sakkide suuruse ja kuju kohta. Seda läheb tarvis juhul, kui võti ära kaob. Ametliku esindaja kaudu on sellisel juhul võimalik tellida tehasest uus võti, ilma selleta on ratta kättesaamine äärmiselt keeruline.

McGardi turvamutreid Eestisse toova OÜ Alfaline müügijuht Alari Kõpper nentis, et nemad võivad oma tootele anda julgelt kolmeaastase garantii. «Seni pole olnud veel ühtegi juhust, et polt oleks katki läinud või et vargad oleks need küljest ära keeranud,» lausus Kõpper ja lisas, et üldjuhul tullakse nende juurde alles siis, kui kurikaelad on autole juba ühe ringi peale teinud. «Teist korda ei taha keegi seda üle elada.»

Kasulik on võti ööseks kaasa võtta, olgugi, et kaotamise võimalus on siis suurem. Pole välistatud, et autoalarmi juhe lõigatakse läbi, pagasiluuk kangutatakse lahti ja veljed keeratakse alt ilma vaevata.

Ostsin enda autole ATP firma valuveljed, mis ei olnud kaugeltki odavad. Siis mõtlesingi, et ostan korraga ka McGardi turvapoldid, et asi kindel oleks. Endal pole küll ühtegi halba kogemust olnud, kuid linna vahel olen küll ja küll näinud, kuidas autod seisavad hommikul telliskivide peal.

Seda võib igatahes julgelt öelda, et Ameerika kvaliteetpoldid õigustavaAd oma hinda igati. Tegemist on tõeliselt tugeva materjaliga ja pole tekkinud vähimatki hirmu, et need võiksid katki minna või et keegi võiks need ilma erivõtmeta lahti kangutada.

Hetkel kuum