20. september 1999 kell 22:00

Kodumaine toiduõlitootja tahab haarata turuenamiku

ASi Werol Tehased juhatuse esimees Veljo Kuusk ütles esmaspäeval pressikonverentsil, et järgmise aasta lõpuks kavatseb ettevõte saada Eesti toiduõlide jaeturust vähemalt 40 protsenti ning tööstustarbijate turust kuni 90 protsenti.

Werol Tehased hakkab Kuuse sõnul toiduõli turustama kaubamärgi Olivia all, jaetoote hinnatase peaks jääma 15-16 krooni juurde liitrilt.

Sel aastal on Painküla tehase tootmisvõimsuseks kavandatud 60 tonni õli ööpäevas. Täisvõimsusega toodab tehas 120 tonni õli ööpäevas, aastaseks tootmismahuks on kavandatud 40 000 tonni rafineeritud toiduõli.

Kuusk ütles, et ettevõte plaanib eksportida 65% kogutoodangust. Eksporditurgudena näeb Werol Tehased eelkõige Lätit-Leedut, aga ka Soomet ja Loode-Venemaad.

Algselt toodab tehas õli kohalikust toorainest rapsist, edaspidi on kavas hakata tootma sisseveetavast toorainest päevalille- ja oliivõli.

Samaaegselt toiduõli tootmisega hakkab ettevõte tootma ka loomasööda komponenti õlikooki, mida seni on Eestisse täies mahus imporditud.

Õlikoogiturust soovib Werol Tehased aastaga enda kätte saada 60%, ütles Kuusk.

Kuuse hinnangul on 13. oktoobril käivitatava ning 134 miljonit krooni maksma läinud toiduõlitehase tasuvusaeg viis aastat.

AS Werol Tehased asutati 1997. aasta aprillis eesmärgiga rajada toiduõlitehas, mis suudaks kohaliku tooraine baasil toota kõrgekvaliteetset toiduõli nii kohalikule turule kui ekspordiks.

71,1 miljoni kroonise aktsiakapitaliga Werol Tehaste omanikud on Hüvitusfond 61,4, pankrotis ERA Pank 14 protsendi ja Lõunatööstuse AS 24,6 protsendiga.

Werol Tehase andmetel tarbitakse Eestis ligikaudu 20 000 tonni toiduõli aastas, mis teeb 13 kg inimese kohta. Seni on kogu tarvitav toiduõli imporditud valdavalt Hollandist, Soomest ja Saksamaalt.

Toiduõli kasutab toorainena margariini- ja majoneesitööstus. Margariin sisaldab 60--70 protsenti õli.

Autor: BNS

Hetkel kuum