Madli Zobel • 22. september 1999 kell 22:00

Korruptsioon lokkab kalmistulgi

Majanduspolitseile pakub Tallinna kalmistute majandustegevus huvi võimalike korruptiivsete seoste tõttu, mis viivad Tallinna linnavalitsusse.

Majanduspolitsei algatas Tallinna kommunaalameti juhataja Ain Valdmanni suhtes üleeile kriminaalasja seoses Liiva kalmistu territooriumil oleva peiemajaga. Majanduspolitsei tundis 7. augustil huvi hoone omaniku kohta, mispeale kommunaalamet võttis selle remondiks läinud 130 000kroonise väärtusega 9. augustil oma bilanssi.

Valdmann väitis, et hoone kuulus mitu aastat tagasi tehtud inventariseerimise nimekirja, kus kogu Liiva kalmistu hoonete grupp oli ühise nimetaja all. «Hoone oli rahalise väärtuseta ja pärast remonti toimus tekitatud väärtuse rahaline ülevõtmine ka hooneregistris,» selgitas Valdmann.

Kalmistunõukogu esinaine Maret Järv rääkis, et peiemaja kasutusvõimalused on seni kinnitamata, sest ainus alus hoone kasutamiseks oli kommunaalameti kiri 14. juulist. Linnavalitsus moodustas oma 30. juuni määrusega Tallinna kalmistute ajutise komisjoni, mis pidi teatama kasutustingimused, sh rendihinnad, kuid seni neilt mingit teadet pole.

Valdmann kandideerib kohalikel valimistel Koonderakonna nimekirjas kesklinna piirkonnas viimase numbrina.

Kalmistute hooldamiseks ja korrashoiuks moodustati kaks aastat tagasi, mil Valdmann sai kommunaalameti juhiks, kolm osaühingut, kus kogu osakapital kuulub Tallinnale ja juhtideks on Valdmanni endised kolleegid Nõmme Kinnisvarahoolduse Munitsipaalettevõttest. Kuigi raha saavad firmad kommunaalametilt, on ameti otsesed seosed äriühinguga nõrgad.

Ameti poolt nõukogudesse kuuluv Ly Pärn pole kevadest saadik haiguse tõttu tööst osa võtta saanud.

Vallandatud Hiie Elias ütles, et tema ajakirjandusega põhimõtteliselt ei suhtle. «Nõukogu on pädev otsustama ja vastama,» sõnas ta.

Järv ütles, et nõukogu heidab Eliasele ette suutmatust firmat juhtida ja kahjumist välja tuua. «Ta ei tunne õigusakte. Töistest üksikasjadest ei taha ma praegu rääkida,» sõnas Järv. Ta vihjas, et firma juhtimisel lähtub Elias telefonikõnedest Valdmannile, ametlikku dokumentatsiooni jääb vajaka.

Majanduspolitsei hinnangul liigutas süüdimatult maksumaksja raha nii endaga seotud firmadele kui aasta tagasi likvideeritud ettevõtetele ka Rahumäe ja Siselinna kalmistutel teenust pakkuva OÜ Rahumäe HS juhataja Merike Ränk. Rahumäe kalmistu nõukogu liige Maret Järv kinnitas seda.

Ränk sõnas, et kalmistute üldpildist lähtuvalt on nad suure töö ära teinud. «Seda, et ei tohi teenust tellida enda firmalt, ma enne ei teadnud,» põhjendas Ränk sattumist majanduspolitsei uuritavate nimekirja. «Pärast ma enam nii teinud ei ole,» lisas ta.

Järv ütles, et kui vallandatud Liiva kalmistu juhataja kuulab audiitori soovitusi ja on nõukoguga koostöövõimeline, siis sellest, mis Rahumäel toimub, ei saa nõukogu üldse aru.

Kas Rahumäe kalmistu juhataja sobivus ametikohale arutusele tuleb, selgub pärast audiitori kokkuvõtet äriühingu I poolaasta tegevusest.

Hetkel kuum