Kaja Koovit • 23. september 1999 kell 22:00

Pankade laenude kvaliteet halvenenud

Eesti Panga eile avaldatud andmetest selgub, et tähtajaks tasumata laenude maht pankades on augustis juulikuuga võrreldes suurenenud 380 miljoni krooni võrra 2,5 miljardi kroonini, moodustades 10,7 % kogu 23,6 miljardi kroonisest laenuportfellist.

Eesti Panga infoosakonna asejuhataja Kaja Kella sõnul ei ole pankade laenuportfellis midagi erilist juhtunud ja keskpank ei hinda olukorda kriitiliseks.

«Arvestades olukorda Eesti majanduses, on need täiesti arusaadavad muutused,» lausus Kell.

Hansapanga ökonomist Mart Tõevere ütles, et Hansapanga tähtajaks tasumata laenude osa laenuportfellis oli augusti lõpus 6,3%. Hansapank hõlmab laenuturust ligi poole, mistõttu teistes pankade halbade laenude osa peab olema ligi 15%.

Kaja Kell lausus, et ei ole volitatud andma informatsiooni pankade kohta eraldi, kuid lisas, et olukord, kus pangad julgevad ausalt avalikustada oma halbade laenude hulka, on igati tervitatav.

Optiva Panga reklaami- ja avalike suhete spetsialist Lea Endrikson lausus, et Eesti Panga ühe päeva näitajatel põhinev statistika ei peegelda halbade laenude osakaalu suurenemist, vaid tagasimaksetega hilinemist. Optiva Panga tähtajaks tasumata laenude osakaal on laenuportfellis ligilähedane keskpanga kajastatud pankade keskmisega, lisas Endrikson. Optiva Pank on provisjoneerinud ligi kümnendiku väljastatud laenudest.

Ühispanga laenudirektor Andrus Kimber ei leidnud eile aega panga laenuportfelli kvaliteedi kommenteerimiseks.

Pärast pankade augusti majandustulemuste avaldamist pidasid analüütikud tõenäoliseks, et Ühispanga majandusseis halveneb ning provisjone tuleb suurendada. Panga asepresident Ülo Suurkask kinnitas siis, et pangal pole kavas laenuprovisjone suurendada, sest provisjoneeritud on 3% laenuportfellist.

Hansapanga laenukliendid on eelmise sügise idaturu sündmuste mõjudele suhteliselt hästi vastu pidanud ja panga laenuportfell ei ole halvenenud, lausus Hansapanga krediididirektor Aivar Rehe.

Rehe sõnul on laenuprovisjonide tegemine stabiilne protsess ja märkimisväärseid muutusi Hansapanga provisjonide osas ei tule. Hansapangas on provisjoneeritud ligi 3% laenuportfellist.

Rehe sõnul on laenuturul märgata paranemise märke. «Olukord on paranenud, suvepuhkused lõppenud ja äri hakkab taas elavnema,» lausus Rehe.

Eesti Panga andmetel on kriitiliste ehk tähtaja 1-2 kuud ületanud laenude maht kuuga vähenenud 94,5 miljoni krooni võrra ja moodustas augusti lõpus 54 miljonit krooni.

Tagatisteta väljastatud laenude kogumaht oli augusti lõpus 3,4 miljardit krooni ehk ligi 15% kogu laenuportfellist.

Vt. ka Tähtajaks tasumata laenude osakaal pankades suureneb

Hetkel kuum