Kadi Heinsalu • 23. september 1999 kell 22:00

Presidendi maja ehitab maksupettur

Üks tundmatuks jääda sooviv tolliametnik ütles, et tolliameti juurdluse tulemus saadeti nädala alguses Tallinna tolliinspektuuri täideviimiseks.

Juurdluse põhjal on M-Ekspert toonud umbes 200 000 krooni väärtuses Rootsist Eestisse deklareerimata majadetaile ja pole nende pealt käibemaksu maksnud. Sõnumilehe andmetel sai AS M-Ekspert kokkupandavate majade detaile Rootsi firmalt Mjöbacks, keda esindab väliseestlane Ants-Ivo Seimre.

Tolliamet nõuab M-Eksperdilt tollieeskirjade rikkumise eest pool miljonit krooni trahvi ja soovib sisse nõuda ca 50 000 krooni käibemaksu. See on aga tolliametniku sõnul esialgne nõue. M-Eksperdi tegevuses on veel väidetavaid seaduserikkumisi, mida saab avalikustada ilmselt järgmisel nädalal.

Juurdluskokkuvõte esitatakse järgmisel nädalal ka riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise komisjonile. Komisjoni kuuluv riigikogu liige Tõnu Kauba ütles eile, et on tutvunud tolliameti vahekokkuvõttega, kuid arvamuse väljaütlemiseks on tal veel vähe infot. «Kui rikkumine leiab kinnitust, tuleb toimida vastavalt seadustele,» lisas ta. «Ka presidendi puhul tuleb käituda nagu iga teisegi isiku puhul.»

Presidendile eeldatavasti mingit kahtlust selles asjas ei lange, küll aga võidakse M-Eksperdi omanikke süüdistada presidendi eksiteele viimises, lisas üks komisjoni töötaja.

Kriminaalasja tolliamet M-Eksperdi suhtes algatanud ei ole. Kuna paralleelselt uurib firma juhataja ja omaniku Aivar Osa tegevust kaitsepolitsei, pole välistatud, et tolliameti informatsioon lisatakse Osa suhtes algatanud kriminaalasjale. Kaitsepolitsei pole Osale süüdistust esitanud.

Aivar Osa on Viimsi vallavolikogu liige ja maakomisjoni liige. Kaitsepolitsei pressiesindaja Hannes Kont märkis, et Osa kahtlustatakse kriminaalkoodeksi nende paragrahvide järgi, mis puudutavad riisumist ja korruptsiooni.

Kriminaalasi algatati ühe vallaelaniku avalduse põhjal, kes väitis olevat kahtlane, et Osa elab väga jõukalt ja samas on paljud Viimsi valla maa eraldamised, tagastamised, müügid ja mõõtmised toimunud kahtlastel asjaoludel. Politsei revideerib praegu Viimsi maaküsimustega seotud dokumente ja teeb otsuse süüdistuse esitamise kohta novembris.

M-Eksperdi juhi Aivar Osaga ei õnnestunud eile kohtuda, kuna firmal kontorit ei ole ja mehele kuulunud mobiiltelefoni number ei ole kasutusel.

Valla inimeste sõnul viibib Osa tihti presidendi majaehitusel, kus tema mehed ehitavad.

Eile pealelõunal Osa presidendi maja juurde otsima minna ei olnud võimalik. Tee presidendi majani lõikas ära dressides noormees, kes sõitis punase päevinäinud Ford Sierraga teed mööda vastu. Ta väitis, et on politseinik, kes on värvatud maja valvama ega tohi võõraid kaugemale lasta. Aivar Osa kohta märkis noormees, et vahel ta tõesti käib maja peal, ent hetkel teda pole. Väidetavalt on palgatud maja valvama ka Osa isa.

Ühe Viimsi vallavalitsuse töötaja sõnul on presidendile majadetailide tarnimine ja maja ehitus peaaegu ainus M-Eksperdi tegevus. Käivet, kasumit või kahjumit 1992. aastast tegutsenud M-Ekspert krediidiinfo järgi ei näita, ehkki firma 30 000kroonine maksuvõlg on 1. septembri seisuga üleval ja 15 töötaja keskmine kuupalk oli eelmisel aastal 900 krooni kuus.

Septembri alguses Viimsi Teatajas ilmunud majanduslike huvide deklaratsiooni põhjal on Aivar Osa kuupalk firma juhatajana 3000 krooni. Samas on ta võtnud miljon krooni laenu notar Tiit Sepalt, 700 000 krooni Rootsi äripartnerilt Ants-Ivo Seimrelt ja 700 000 krooni Eesti Ühispangalt.

Aivar Osa vara hulka kuulub talu Kräsuli saarel, kaks majaühistut Viimsis Rohuneemes ja majavaldus samas külas. Lisaks kuulub talle kaater Buster ja paar sõiduautot. Eramaja ehitus Viimsis on lõpujärgus.

Presidendi pressiesindaja Epp Alatalu ütles eile, et president on majaehitusega seotud asjaolusid juba varem ajalehtedes kommenteerinud ja lisada sellele midagi ei ole. Maja peaks valmis saama lähinädalatel.

Äriregistri andmetel on ASi M-Ekspert juhatuses ja nõukogus tehtud 12. augustil muudatus. Endine juhataja Aivar Osa on andnud volitused üle 21aastasele Lasnamäel elavale Deniss Tabujevile. Peale Tabujevi kuuluvad augustist firma nõukokku Aleksandr Morozov, Sergei Ment?uk ja Dmitri Popov, kes kõik elavad registri andmetel Venemaal Moskvas. Muutunud on firma aadress. Kui see oli varem Tallinnas Kaare tee ühes eramajas, kus tegelikult pole kunagi mingit kontorit olnud, siis augustist on aadress Lasnamäe Mahtra 9--112, mis on Tabujevi kodune aadress.

Viimsi volikogu liikmena esitatud majanduslike huvide deklaratsiooni põhjal on Osa siiski 1364 M-Eksperdi 100kroonise aktsia omanik.

Hetkel kuum