Sirje Niitra • 26. september 1999 kell 22:00

Tax free ärimees tegutseb edasi

Mõni aeg tagasi otsustas lennujaama juhatusest koosnev konkursikomisjon anda 200 ruutmeetril paikneva maksuvaba poe peamiselt Skandinaavia lennujaamades euroshop-kaubamärgi all tegutsevale firmale SAS Trading. Nüüd on aga Skandinaavia tuntud lennufirmale kuuluv kaubandusettevõte sõlmimas operaatorlepingut ASiga ATM, mille ainuomanik on Tallinna Sadamas koos Illar Hallastega samalaadset tax free poodi pidanud Alar Tamkivi.

«Leping pole veel allkirjastatud, vaidleme mõningate punktide üle, aga ma loodan, et see õnnestub,» märkis Tamkivi reedel. Ta ei osanud öelda, kas ta saab juhtimislepingu ja juhatuse liikme koha või võtab koostöö mingi muu vormi. «Minu ülimalt meeldivaks üllatuseks otsisid nemad mind ise üles,» lausus ta.

Tamkivi kaalus enda sõnul ka iseseisvalt konkursil osalemist, kuid loobus, sest «üksinda on suurte vastu raske minna». Samuti pidi ta loobuma aasta tagasi konkureerimast lennujaama ajutise terminaali kaupluse peale, sest siis korraldati piiratud pakkumine varasemate tegijate vahel, mille võitis AS Stevela.

Aasta tagasi oli Tamkivi sunnitud Tallinna Sadamas oma firmale AS Nordesk kuuluva tax free poe sulgema, kuna rahandusministeerium leidis, et see oli vastuolus tolliseadusega. Mees ise kahtlustas, et ametnike sellise käigu taga oli laevafirmade, eelkõige Hansatee aktiivne lobitöö.

Lennujaama teise poe konkursi võitis rahvusvaheline kaubandusfirma Heinemann koos ASiga Stevela, kes võitis lisaks 124 ruutmeetri suurusele tax free poele ka restorani ja pubi rendikonkursi.

Stevela nõukogu esimees Märt Moosar ütles, et on õnnelik selle üle, et Heinemann just tema firma koostööpartneriks valis. »Ilma nendeta me vaevalt et võitnud oleks,» nentis ta. Juba sõlmitud lepingu kohaselt jääb rahastamine ja otsustusõigus välismaalastele, kohapeal hakkab aga kauplust juhtima ja seal igapäevatööd korraldama Stevela.

Stevela kaupleb ja toitlustab Tallinna lennujaamas juba 1992. aastast alates. Hiljaaegu vahetas firma välja juhataja ja vallandas mõned usalduse kaotanud töötajad.

Uus ASi Stevela juhataja on Moosari elukaaslane, TV3 Bingo-lotost tuntud Age Haug.

Eelmisel nädalal kogunes erakorraliselt Tallinna Lennujaama nõukogu, kuna lennujaama juhatus polnud nõukogu informeerinud rendikonkursside käigust. Tallinna Lennujaama nõukogu liige Madis Üürike vihjas erakorralise nõukogu koosoleku kokkukutsumist põhjendades muu hulgas vajadusele muuta konkurss läbipaistavaks, et oleks teada, kes kellega koos tegutsema hakkab.

Nõukogu liige Marek Kiisa kinnitas, et juhatuse tegevusele lepingute sõlmimisel konkursi võitjatega pani nõukogu pidurid peale. «Olime infosulus. Nüüd saime kõik dokumendid enda kätte ja tahame võrrelda, mille alusel kedagi eelistati,» selgitas ta.

Maksuvaba kaubanduse pindade rendikonkursi võitjad lubasid maksta lennujaamale kontsessioonitasu -- SAS Trading 32 protsenti käibest ning konsortsium AS Stevela ja Heinemann 27,5 protsenti. Fikseeritud on ka miinimumtasu, mida igal juhul tuleb tasuda.

Kaubanduslike pindade renditasu on renoveeritud lennujaamas ca 250kr/m².

Hetkel kuum