Tanel Raig • 27. september 1999 kell 22:00

Leedus liikluskindlustus kehtetu

Aatomik-Transpordi juhtkond ei pööranud suuremat tähelepanu nende veoauto Leedus põhjustatud liiklusõnnetusele, kuni pool aastat pärast õnnetust saabus kahjukannataja kiri hüvitussooviga. Aatomik-Transpordi kindlustuslepingud olid Leedus kehtetud.

Aatomik-Transpordi veoauto sõitis veebruaris otsa kiirtee äärde pargitud sõiduautole. Kuna veok oli liisitud, siis oli tal kaskokindlustus ning veofirmal ei tekkinud probleeme oma autole tekkinud kahjude kandmisega. Firmajuht Andres Sallo arvas, et ka kannatada saanud sõiduauto kulude hüvitamine kulgeb ladusalt, kuna firmal oli tehtud rohelise kaardi kindlustus. Ometigi on autoveoettevõtte kontorisse jõudnud sõiduauto omaniku kiri, milles ta palub õnnetuses süüdi tunnistatud Aatomik-Transpordi autojuhil katta 2500 dollari suurune auto remondi kulu.

Sallo on pärast kahjunõude saamist uurinud lähemalt Leedu liikluskindlustuskorda ning avastanud kurva tõsiasja, et Leedus ei kehti Euroopas üldtunnustatud rohelise kaardi kindlustus. Ka piiril ei sunnita autojuhte riiki sisenemisel tegema mingit liikluskindlustust. «Teisisõnu on Leedus selline süsteem, et seal üldse kindlustust ei ole,» nendib Andres Sallo.

Euroopa riikidest pole kohustuslikku liikluskindlustust Leedus ja Venemaal, seega ei kehti nendes riikides rohelise kaardi süsteem. Riskide hajutamiseks peab sõidukijuht kasutama Baltic Pooli kindlustust või ostma kindlustuse Leedu või Venemaa piirilt. Eesti Liikluskindlustuse Fondist öeldi, et on teada isegi juhtumeid, kus Leedu piiril nõutakse mingi liikluskindlustuse olemasolu, kuid seadusejärgset õigust sellise nõude esitamiseks ei ole.

Aatomik-Transpordis nuputatakse, mida hakatrtra peale liiklusavariist üleskerkinud kahjunõudega. Nõudega tegelev Veronika Rebane tunnistab, et Aatomik-Transpordi veok oli liiklusõnnetuses süüdi. Kuid kahjukannataja ei süüdista kirjas firmat, vaid ütleb, et süüdi oli avarii põhjustanud autojuht. Praeguseks on see autojuht Aatomik-Transpordist töölt lahkunud.

Liikluskindlustuse Fondist kinnitatakse, et Aatomik-Transport on kahju tekitanud ja peab selle kahju ka hüvitama, muidu kaebab kahjukannataja firma kohtusse. Kas maksma peab Aatomik-Transport või veoki roolis olnud autojuht, sõltub sellest, kas juhi ja firma vahel oli sõlmitud materiaalse vastutuse leping. Kui seda lepingut ei olnud, jääb kogu lahju Aatomik-Transpordi kanda.

Hetkel kuum