ÄP fototoimetus • 28. september 1999 kell 22:00

Vihje intressitõusule

ECB asepresident Christian Noyer ütles, et inflatsiooni suurenemise oht on suurem kui selle aeglustumise väljavaade. Keskpank peab «ilmselt» rakendama mõningaid abinõusid, kui ta tahab kinni pidada oma eesmärgist ja hoida aastainflatsiooni alla kahe protsendi, ütles keskpanga asepresident Euroopa Parlamendi majandus- ja rahanduskomitees.

Noyeri andmetel on rahamassi kasv eurotsoonis mõnevõrra aeglustunud, kuid on ikkagi enam kui pank sooviks. Viidates sellele, et erasektori laenumäära kasv püsib üle 10%, ütles Noyer: «Areng raha hulga ja laenude vallas näitab, et eurotsoonis on liiga suur likviidsus, mis võib seada ohtu hindade stabiilsuse keskmises perspektiivis, millesse keskpank peab tõsiselt suhtuma.»

Ökonomistid vihjavad, et tuleval aastal kavandatud tugev palgatõus eurotsooni peamistes riikides Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias ja Hispaanias võib tõsta inflatsiooni kardetud kahe protsendi lähedale.

Christian Noyer möönis, et keskpanga arvates püsib tarbijahinna kasv lähema 12 kuu jooksul alla kahe protsendi. Kõrgemat naftahinda ja nõrga euro mõju, mille tõttu import on kallim, aitavad keskpanga arvates tasakaalustada kaupade ja teenuste odavnemine, mille põhjuseks on majanduse liberaliseerimine ja kasvav konkurents.

Rahamassi kasv (M3) aastaarvestuses on suvekuudel olnud 5,5%, kusjuures ECB on seadnud M3 aastakasvu eesmärgiks 4,5%. Laenud erasektorile, mis ECB hinnangul on peamine inflatsiooni indikaator, jätkas augustis kasvu ja oli 10,7% aastaarvestuses, võrreldes 10,6 protsendiga juulis.

Ehkki osa ökonomistide arvates võiks keskpank taas tõsta ülemist inflatsioonipiiri, mis aprillis langetati kolmelt protsendilt 2,5-le, on Euroopa Keskpanga president Wim Duisenberg avaldanud arvamust, et rahamassi näitajasse M3 tuleb suhtuda ettevaatusega, eriti arvestades ettevalmistusi sajandivahetuseks, mil rahainstitutsioonidel on kavas arvutitõrgete kartuses suurendada sularaha hulka.

Autor: ÄP

Hetkel kuum