7. oktoober 1999 kell 22:00

Ehitusfirma Feer pankrotiohus

Julianus Inkasso inkassomänedzher Silvar Pippar rääkis, et nõudeid ASi Feer vastu hakati koondama, sest kohtusse pankrotiavalduse esitamiseks peab neid olema vähemalt 100 000 krooni eest. Panime kuulutuse lehte, sest firma võlgnevus meie kliendile oli sajast tuhandest väiksem, ütles ta ja lisas, et paari päevaga oli lehekuulutusele reageerinud kolm-neli firmat.

Pippari sõnul peatas aga Julianus Inkasso nõuete koondamise. «Neljapäeval helistas Feeri finantsdirektor Erkki Kibbermann ja ütles, et esmaspäeval on firma esindajatel kohtumine Hansapanga ja Ühispanga esindajatega. Siis otsustatakse, kas pangad toetavad Feeri jätkamist või mitte. Kui pankadega kokkuleppele ei jõuta, esitab Feer ise kohtule pankrotiavalduse,» väitis Pippar.

Hansapanga suhtekorraldusjuht Kristi Liiva teatel pole aga esmaspäeval kavas mingit kohtumist Feeri esindajatega. Feer on küll Hansapanga laenuklient, kuid mingeid andmeid laenu seisukorra kohta pank ei anna.

Üks Feeri kreeditoridest, OÜ Terasvara juhatuse esimees Taja Vane ütles, et Feer jäi neile osaliselt võlgu Raua 32 maja katusekattetööde eest. «Enne lepingu sõlmimist me küll uurisime teistelt firmadelt, kuidas Feer oma kohustusi täidab. Kuigi paljud kurtsid, et raha kättesaamisega on raskusi, võtsime siiski tellimuse vastu, sest meile tehti osaline ettemaks.»

Taja Vane lisas, et telefonivestluses on Feeri finantsjuht tunnistanud firma finantsprobleeme. Mitu teistki ehitusettevõtet on eravestluses kurtnud Feeri maksedistsipliini üle, kuid seni on pärast väikest viivitust arveid siiski tasutud.

Hoolimata väidetavatest makseraskustest on ASil Feer praegu käsil mitu suurobjekti, sealhulgas välisministeeriumi fassaadi remont. Viimane tellimus on saadud veel sel suvel riigihanke korras, kuigi Feeril oli samal ajal juba võlg maksuameti ees.

Feeri esindajate kommentaare firma tegeliku finantsseisu kohta ei olnud eilse päeva jooksul võimalik saada. «Mina ei tahaks selle kohta sõna võtta, las seda teevad vastutajad,» ütles Erkki Kibbermann. Kummatigi oli Feeri juhtkond sekretäri sõnutsi «majast väljas», juhatuse esimees haige ning tema mobiil suunatud kontorisse.

AS Feer on üks Eesti juhtivaid ehitusfirmasid, mille käive on 7--8 korda suurem hiljuti pankrotistunud Wiklari omast. Anonüümse allika sõnul on ettevõtte finantsraskuste põhjuseks lahkhelid ettevõtte omanikeringis ning osa ettevõtte varast on panditud pangalaenude katteks.

Autor: Lauri Liikane

Hetkel kuum