7. oktoober 1999 kell 22:00

EKI: aasta lõpuks 1% kasv

Konjunktuuriinstituudi (EKI) hinnangul kasvas majandus tänavu III kvartalis 3--4%.

Ekspertide hinnangul peaks ka järgmise kuue kuu jooksul üldine majanduskliima paranema, eksport suurenema, intressid alanema ja aktsiate hinnad tõusma. Majanduskasvu edasiseks kiirendamiseks peavad eksperdid tähtsaimaks abinõuks välisinvesteeringute mahu suurendamist ning selle suunamist tootmisse.

Majandusminister Mihkel Pärnoja ütles eile, et tema optimism majanduskasvu taastumisest on saanud numbrilise kinnituse. «Numbrid näitavad, et Eesti majandus on tõusuteel ja õnneks üsna lühikeseks jäänud langusperiood möödas. Loodetavasti on see negatiivne kogemus Eesti ettevõtted teinud nii targaks, et vigu ei korrata,» ütles Pärnoja. Ta lisas, et 2000. a peaks välisinvesteeringud oluliselt kasvama, sest läbirääkimised Narva Elektrijaamade erastamiseks on jõudnud lõppfaasi ja laekub osa Eesti Raudtee erastamisest saadavat raha.

EKI juhtivteadur Leev Kuum ütles samuti, et vahepealne langus majanduses on tasa tehtud ja kätte jõudmas kasvufaas. Võib öelda nii, et maailma ja Vene kriisi mõjul oleme oma majanduses ühe aasta kaotanud. Kuus kuud kestis langus ja kuus kuud taastumine. Järgmise kvartaliga peaksime jõudma plusspoolele, rääkis ta.

Instituudi hinnangul peaks Eesti aasta lõpuks saavutama 1% majanduskasvu. Uuringu järgi jäi Eestil põhiliselt Venemaa kriisi tõttu aasta jooksul välisturgudel müümata kaupu 10 mld kr eest. Nüüd on ettevõtjad leidnud uued turud ning puidu- ja masinatööstuse kasvanud eksport viib väliskaubanduse mahu tervikuna taas üles. Uuringust nähtub, et peale ettevõtjate hakkab optimistlik meelestatus jõudma ka tarbijateni.

Vt. ka Ärimeeste kindlustunne paraneb jõudsalt

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum