12 oktoober 1999

Mobiil rahakoti asemel

Eesti suurim mobiilsideoperaator Eesti Mobiiltelefon (EMT) esitles esmaspäeval uut teenust, kus Coca-Cola automaadist saab karastusjoogipudeli pärast EMT lühinumbri valimist. Joogi eest maksab telefoniomanik EMT-lt saadava arve eest tasudes. Mobiilsideoperaator kuulutab, et Eestis on algamas GSM-kaubanduse ajajärk ja et taskutelefoni abil saab kunagi teostada praktiliselt kõiki maksetehinguid.

«Selline teenus on ka maailmas veel üsna uus, seda on proovitud ainult Põhjamaades ja Ameerika Ühendriikides. Ma ei tahaks meie edasisi plaane praegu täpsemalt avada, aga tahame koostööd kindlasti pakkuda ka teistele firmadele,» ütleb EMT tehnikadirektor Tõnu Grünberg.

ASi Eesti Coca-Cola müügi ja marketingi direktor Alain Vignard räägib, et aasta lõpuks saab jooki telefoni abil osta 75 automaadist üle kogu Eesti. Vähemalt esialgu saab automaatides joogi eest siiski tasuda ka tavapärasel viisil ehk sularahas.

Soome suurima mobiilsideoperaatori Sonera OY asepresident tootearenduse alal Seppo Samila räägib, et mobiiliga maksmine on neil edenenud üle ootuste kiiresti. «Meie esitlesime sellist asja natuke rohkem kui aasta tagasi. Ma näen sellel teenusel väga suurt tulevikku, sest inimestele on väga mugav. Asja põhimõte on ju see, et sa ei pea raha kaasas kandma,» selgitab ta.

Samila sõnul on Soomes võimalik telefoniga maksta lisaks jookidele juba ka autopesula teenuse eest.

Plussiks on siin mugavus, inimene ei pea autost välja tulema ja seisma kassajärjekorras, vaid saab telefoni teel teenuse eest tasuda, räägib Samila.

Omapärase kasutusvaldkonna on mobiiltelefonid leidnud Soomes populaarsete nn jukebox'ide ehk muusikaautomaatide juures. «Automaat küsib loo mängimise eest 20 Soome marka, aga inimestel ei ole tihtipeale nii palju münte kaasas. Mobiili abil maksmisel aga müntide-muret ei ole,» räägib Samila. Samila usub, et tulevikus võib mobiiltelefonist saada ainus maksevahend, mida inimesed kaasas kannavad.

«Täiesti kindel, et asjad selles suunas liiguvad. Mobiiltelefon on sama isiklik asi nagu krediitkaart, sest keegi teine sellega ju ei räägi. Kuna see on sinu taskus või käekotis, siis sa saad ka vastutada selle eest, mida sellega ette võetakse. Minu teada uurib mobiiltelefoni kasutusvõimalusi praegu ka Visa International, nende idee kohaselt tuleks telefoni sisse lisaks tavalisele kaardile ka pangakaart,» räägib Samila.

Eestis Q GSMi või Radiolinja Eesti (RLE) võrgu kasutajatel praegu veel võimalus telefoniga kaupa teha puudub. RLE kinnitab siiski, et ka nemad mõtlevad GSM-kaubanduse peale.

«Mobiil võib tulevikus osutuda laiatarbeliseks maksevahendiks ja usume, et tehnoloogia areng peaks selle muutma sama lihtsaks ning turvaliseks kui pangakaardi kasutamise,» kinnitab RLE turundusjuhi assistent Liis Korts.

Autor: Henrik Ilves

Hetkel kuum