ÄP fototoimetus • 13. oktoober 1999 kell 22:00

Loeb valmisolek

Sellise soovituse annab Euroopa Komisjon, kes avaldas eile raporti kandidaatriikide ettevalmistustest Euroopa Liiduga ühinemiseks.

Komisjoni president Romano Prodi ütles dokumenti esitledes, et esimene reaalne liitumiskuupäev võiks olla 2003. aasta 1. jaanuar, kuid kõik sõltub kandidaatriikide ettevalmistuste kiirusest.

Prodi avaldas lootust, et esimesed uued liikmed võetakse vastu Euroopa Komisjoni äsja ametisse asunud koosseisu mandaadi ajal, s.o enne 2004. aasta lõppu.

Majanduslikelt näitajatelt on liitumiseks kõige paremini valmis Ungari ja Poola, järgnevad Sloveenia ja Eesti ja siis T?ehhi. T?ehhi kohta ütles komisjon, et riigil tuleb oma majandusnäitajaid tõsiselt parandada.

Komisjon leidis, et liitumiskõnelustele tuleks kutsuda ka kuus nn teise e?eloni riiki ehk Läti, Leedu, Malta, Rumeenia, Bulgaaria ja Slovakkia.

Läti «on märgatavalt edasi liikunud ning väärib lülitamist läbirääkimisi alustanud riikide gruppi,» märkis raport. «Ka Slovakkia on saavutanud olulist edu, kuid peab veel reforme kinnistama.» Sloveenia on koos T?ehhiga aeglasemate edenejate hulgas.

Leedu kohta leidis komisjon seevastu, et edasiliikumine ei ole olnud nii kiire, kui võinuks ning et riiki saa veel täielikult toimivaks turumajanduseks pidada.

Majanduslikke kriteeriume ei täida ka Rumeenia ja Bulgaaria, kuid analüütikud usuvad, et Kosovo kriisis NATO-le osutatud abi eest on ka neil alust edutamist oodata.

Türgi kohta ütles Prodi, et kuna riik ei täida liitumiskõneluste alustamiseks vajalikke poliitilisi kriteeriume, ei saa Ankaraga veel ametlikke liitumiskõnelusi alustada.

Prodi nimetas ka «virtuaalset liikmestaatust» Albaaniale ja Balkani riikidele. Mida see täpselt tähendab, pole selge, kuid teada on, et EL tahab sõjast laastatud piirkonda stabiilsuse tagamiseks ELile poliitiliselt lähemale tuua. Majanduslike näitajate poolest võib nende riikide tegelik liitumine toimuda alles väga kauges tulevikus.

Komisjon annab oma soovitused liikmesriikidele kaalumiseks. Lõplikud otsused langetatakse detsembris Helsingis toimuval ELi tippkohtumisel.

Autor: ÄP

Hetkel kuum