Kristi Malmberg • 14. oktoober 1999 kell 22:00

Ühispank müüb SEBi survel tütarettevõtteid

Ühispanga presidendi Ain Hanschmidti sõnul on kõigepealt kavas maha müüa Leedu tütarettevõtted. «Normaalse hinna eest,» märkis ta, soovimata tehingu suurust ja võimalikke osapooli avalikustada. Hanschmidt lisas, et kunagi ei müüda maha Ühispanga Elukindlustust ega Ühisliisingut.

«Maha müüme need tütarettevõtted, mis pole seotud otsese pangandustegevusega,» selgitas Ühispanga president.

Leedus tegutseb Tallinna Pank Leasing Vilnius, millele eelmise aasta lõpus kuulus vaid 1% Leedu liisinguturust. Lätis kuulub Ühisliisingule 9% ja Eestis 24% turust.

Ühispanga nõukogu liige Andres Lipstok ütles, et Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) on Ühispangas osaluse omandamisest peale soovitanud tegeleda ainult otsese pangandustegevusega ning seetõttu tuleb nüüd loobuda osadest tütarettevõtetest ja kinnisvaraarendusega tegelemisest. «Müügitehingud toimuvad siis, kui kõige soodsamad pakkumised tehakse,» lausus Lipstok, eitades, et rootslastest omanikud on juhtkonnale ettekirjutusi teinud.

Tallinna Pank Leasing Vilnius juhi Gintaras Sheriba sõnul on firma vastu huvi tundnud neli potentsiaalset ostjat, kuid müügihinda ei osanud ta öelda. «Müügiga kiirustada ei tohi ja paari nädalaga sellist tehingut ikka ei soorita,» ütles ta võimalikke müügitähtaegu hinnates.

Sheriba nentis, et suurt rõõmu talle ettevõtte müük ei valmista. Samuti pole talle ega ka teistele firma töötajatele öeldud, mis neist edasi saab.

Peale Leedu tütarettevõtete müügi on viimase paari nädala jooksul kiirenenud telekanali TV1 müügiläbirääkimised.

Veel kuulub Ühispangale 75% Venemaa Ühisliisingu aktsiatest ja 80% Läti Saules Bankast. Saules Banka sai mullu 39,2 mln krooni kahjumit. Tänavu on pank esimese üheksa kuuga teeninud 5 mln krooni kasumit.

Finantsringkondade väitel on varade müük tingitud ka asjaolust, et sel nädalal Ühispangas oma osalust 50,15 protsendini suurendanud SEB on andnud panga juhtkonnale aasta lõpuni aega majandustulemuste parandamiseks.

Hanschmidti kinnitusel pole keegi kellelegi aasta lõpuks mingit ülesannet andnud. «Oleme endale ise strateegia välja töötanud ja püüame olla võimalikult efektiivsed ja võimalikult suurt kasumit teenida,» ütles Hanschmidt.

Ühispanga töötajate sõnul nende president aga silmnähtavalt pingutab aasta lõpu nimel ja paneb teistelegi seda koosolekutel südamele.

«Pole kuulnud, et rootslased oleksid Hanschmidti suhtes rahulolematud,» väitis Lipstok. Ühe Ühispanga töötaja sõnul pole SEBi esindajatel panga juhtkonna suhtes seisukoha kujundamiseks ka piisavalt infot.

SEBi Baltic Holdingu juhi Mats Kjaeri väitel pole neil vähemalt lähitulevikus kavas Ühispanga juhtkonnas muudatusi teha.

Hansapanga finantsdirektori Erkki Raasukese sõnul on ta teadlik Ühispanga soovist müüa väljaspool Eestit asuvad tütarettevõtted ja kinnisvara, kuid nimetas Ühispanga ja SEBi vahelisi kokkuleppeid teise panga siseasjaks, mida ta ei saa kommenteerida.

Lisaks tütarettevõtetele müüb Ühispank lähiajal maha endale kuuluvad viis maja Tallinnas. Müügi eesmärk on muuta panga vara likviidsemaks, sest kinnisvara intresse ei teeni. Hanschmidti sõnul ei nähtud praegust Ühispanga peahoonet ehitama hakates ette, et peagi on panga hallata viie endise panga peahooned.

Hetkel kuum