ÄP fototoimetus • 19 oktoober 1999

Erastamistehing lõhub valitsust

Esmaspäeval teatas peaminister Rolandas Paksas, et ei allkirjasta tehingut USA naftakompaniiga Williams, sest selles ette nähtud 350 miljoni dollariline laen käib rahanappuses valitsusele üle jõu.

Sellest hoolimata hääletas valitsus läbirääkimiste jätkamise poolt. Rahandusminister Jonas Lionginas ja majandusminister Eugenijus Maldeikis, kes koos peaministriga ainsana vastu hääletasid, esitasid seepeale tagasiastumispalve.

Rahandusminister hoiatas, et valitsus ei suuda lepingus sisalduvaid kohustusi täita, sest see paisutaks eelarvedefitsiidi tänavu 9,8 ja tuleval aastal 12--13 protsendini sisemajanduse kogutoodangust. Defitsiidi suurendamisega pole nõus ka IMF.

«Kergeim lahendus oleks samuti tagasi astuda, raskem püüda leida võimalusi tehingu tingimuste parandamiseks,» ütles peaminister, kes enda sõnul esialgu veel ametist taganeda ei kavatse.

«Ma ei ole Williamsi vastu, ma ei ole erastamise vastu, kuid ma tahan paremaid tingimusi,» ütles Paksas, soovitades leida alternatiivseid vahendeid tehase käibekapitali puudujäägi finantseerimiseks.

Pärast 18 kuud kestnud läbirääkimisi näis lepingu sõlmimine Williamsi ja Leedu valitsuse vahel läinud nädalal juba käega katsutavas kauguses. Selle järgi omandab Williams 150 miljoni dollari eest 33% Mazheikiai naftakompleksist koos kontrolliga firma tegevuse üle ning võimalusega firmas edaspidi enamusosalus omandada.

Mazheikiai Nafta, millest 88,5% kuulub riigile ning mis hõlmab rafineerimistehase, torujuhtmete süsteemi ning toornafta terminali, annab 10 protsenti Leedu sisemajanduse kogutoodangust ja 20--25 protsenti riigi maksutuludest.

1999. aasta esimesel poolel oli firma käibelt Leedu suurim ettevõte, ehkki firma kahjum kasvas samal ajal Vene naftatarnete peatamisest tingitud tootmiskatkestustest läinud aasta 20,7 miljonilt litilt 47,2 miljonile.

Ehkki Mazheikiai müügist saadavad 150 miljonit dollarit valitsuse rahamuresid ei leevendaks -- raha läheb firmasse -- oleks probleemideta töötav kompleks tugevaks aluseks Vene kriisist veel toibumata majanduskasvu taastamiseks.

Autor: ÄP

Hetkel kuum