Kadi Heinsalu • 19. oktoober 1999 kell 22:00

Riigi tagatisfond on lõhki

Rahandusministeeriumi eelarveosakonna juhataja Ants Liiver ütles, et pankrotilaine, mille käigus lõpetasid tegevuse suure töötajaskonnaga tootmisettevõtted, on riigi jaoks vääramatu jõud. «Kartsime seda ette, kui selle aasta eelarvet kokku panime,» sõnas Liiver.

Riigieelarvest tagatisfondi eraldatud 30 miljonist kroonist jätkus pankrotistunud ettevõtete töötajatele palkade maksmiseks kuni aprilli alguseni. Pärast seda on riik katnud hätta sattunud ettevõtete töötajate palgaraha 21,9 miljoni krooni ulatuses Eesti Telekomi aktsiate müügist laekunud rahast. Kokku on riik eraldanud palkade väljamaksmiseks 52 miljonit krooni.

Ants Liiveri sõnul on selle aasta riigieelarve seaduse järgi võimalik katta pankrotistunud ettevõtete töötajate palgasummasid riigi ülelaekuvate tulude arvel. Ta lisas, et väljamaksete keskmine suurus ühe pankroti kohta muutub järjest suuremaks.

Pärast aprilli on riik katnud ASi Kalbur-F töötajate palku 4,9 miljoni krooni eest, ASi Läätsa palkadeks on makstud 4,7 miljonit krooni, ASis Winisto 2 miljonit ja ASis Tallinna Meretehas 1,96 miljonit krooni.

Liiveri sõnul jääb loota, et suurem pankrotilaine on nüüd möödas. «Mõnda aega on olnud vaikne,» sõnas ta.

Järgmiseks aastaks on riigieelarvest kavas eraldada tagatisfondi sama suur summa kui tänavu, 30 miljonit krooni. Kui vaja, saab riigieelarve ületuludest lisa võtta.

AS Viru Rand on saanud tänavu riigilt palgarahana 12,4 miljonit krooni, olles enim palgaraha saanud pankrotis ettevõte. Viru Ranna pankrotihaldur Arno Mägi ütles eile, et koostöö rahandusministeeriumiga on olnud alati ladus. Ta lisas, et kui riik ei maksaks töötajatele enne ettevõtte pankroti lõppu raha välja, võiksid tekkida suured sotsiaalsed konfliktid.

Pankrotiseaduse kohaselt hakkab riik pärast palgaraha väljamaksmist sama summa ulatuses ettevõtte võlausaldajaks ja riigi nõue asub võlanõuete teise järku. Riigil on kogu väljamakstud summa tagasisaamiseks väga kesised väljavaated. Enamasti saavad pankrotist raha tagasi vaid pandiga tagatud nõuete omanikud, kelleks on tavaliselt pangad.

Vt. ka Suuremad väljamakstud summad pankrotistunud ettevõtetele

Hetkel kuum