Andres Reimer • 24. oktoober 1999 kell 22:00

Narva jätkab ebaseaduslikku maksustamist

Õiguskantsler Erik-Juhan Truuväli alustas eelmisel nädalal riigikohtule Narva linnavalitsuse suhtes kaebuse koostamist.

Narva linnavalitsus saatis õiguskantslerile selgituse, miks linnavalitsus soovib jätkuvalt maksu koguda. «Õiguskantsler ei küsinud selgitust, kuid Narva linnavalitsus saatis vastuseks mingisuguse muinasjutu,» öeldi reedel õiguskantsleri büroost.

Narva linnasekretär Ants Liimets ütles, et ei soovi piiriületusega seonduvat kommenteerida, sest see probleem kuulub linnapea pädevusse.

Keskerakonna kohalike omavalitsuste valimistel Narvas võidule viinud Eldar Efendijev keeldus ajapuudusele viidates selgitusi jagamast.

Kuu aega tagasi tunnistas Efendijev, et Narva linnavalitsuse määruses on ebaseaduslikke punkte. Samas lisas ta, et linnavalitsus ei soovi piiri ületamise korraldamisest loobuda.

Tolliameti peadirektori asetäitja Rein Velling ütles, et nende ametkond ei kavatse Narva piiripunktis midagi muuta, sest rahandusminister Siim Kallas pole andnud sellist korraldust. Velling rendib Narva linnavalitsusele kuuluvale ASile Transservis-N riigi piiripunkti ruume ja tõkkepuud. Tema selgituste kohaselt õigustab hoonete ja tõkkepuu renti sellest saadav rahaline kasu, sest Transservis-N maksab rentimise eest enam kui teised piiripunkti rentnikud.

Rahandusminister Siim Kallas ütles reedel, et ta ei ole Narva piiripunktis toimuvaga kursis, kuid ta asub faktidega tutvuma.

Narva linnavalitsuse määruse kohaselt saab Eesti riigipiiri ületada vaid tasu eest ja vene keeles, sest linnavalitsus sulges juba suvel pääsu riigi piirivalve- ja tolliteenistuseni omapoolse kontroll-läbilaskepunktiga. Vene keelt kõnelev ametnik saadab piiripunkti saabunud autod tagasi, kui sõiduki juht pole piiri läbilaskepunkti kontrollivale firmale tasunud.

Narva piiripunkti läbib Eesti poolt iga päev umbes 400 autot, millega linnavalitsus teenib ligi 30 000 krooni päevas. Tolliamet ei nõustunud ASilt Transservis-N saadavat renditulu avaldama.

Hetkel kuum