ÄP fototoimetus • 25 oktoober 1999

SEB ostis Saksa panga

Tegemist on ühe Skandinaavia panga esimese suurema laienemisega Saksa turule. Ühtlasi on tehing kooskõlas SEB kasvuambitsioonidega Põhja-Euroopas, kuhu pank arvab ka Balti riigid, Poola ja Saksamaa.

SEB ostab 1,6 mld euro eest kõik Prantsuse pangale Credit Lyonnais kuuluvad 50% BfG aktsiatest ning tahab laiendada oma tegevust varahalduse, privaat- ja internetipanganduse alal.

Hallatavate varade suuruselt on Saksamaa säästuhoiuste turg praegu Euroopas teisel kohal. Koos BfGga kasvab SEBi varahaldus 720 mld Rootsi kroonile. BfG on olnud edukas ka jõukate klientide juurdemeelitamisel -- aastast 1996 on privaatpanganduse kliendibaas kasvanud 240 000 võrra. Ning vaid aasta tagasi internetipangandusega alustanud BfG on tänaseks saanud 16 000 klienti. Hiljuti pälvis pank auhinna kui Saksamaa parim ja turvalisim internetipank. SEB ise on maailma üks juhtivaid internetipanku, mille kliendibaas koduturul on umbes 300 000.

«Tehing on loogiline ja oluline samm kasvu tagamiseks meie ühes peamises tegevusalas -- varahalduses,» ütles SEBi president Lars Thunell.

Pärast SEBi ja Trygg-Hansa ühendamist suurendas SEB oma turuosa ka Norras ja Soomes nii ülevõtmiste kui orgaanilise kasvu kaudu. 1998. a tuli pank Balti turule -- SEBile kuulub 50,2% Eesti Ühispangast, 50,5% Läti Unibankast ja 42% Leedu Vilniaus Bankast. Codan Banki ostmisega 1999. a jõuti ka Taani turule.

Oma miljoni kliendiga loob BfG SEBile Saksamaal hea baasi. Lisaks on pangal 7000 äriklienti ning ca 180 kontorit üle riigi. 1998. a 31. detsembril ulatusid panga varad 29,7 mld eurole ning läinud aasta ärikasum oli 190 mln eurot.

BfG teised aktsionärid on ametiühinguorganisatsioonide investeeringuid haldav BG AG (25%) ja Itaalia kindlustusfirma Assicurazioni Generali Saksa tütarfirma AMB samuti 25 protsendiga.

Mõne analüütiku hinnangul on BfG ost SEBi jaoks ka värav Poola turule. Teised seevastu on avaldanud imestust, et SEB peab minekut Saksa turule olulisemaks kui positsiooni kindlustamist Skandinaavias.

Eile avaldas SEB aasta esimese üheksa kuu tulemused, mis jäid analüütikute ootustele pisut alla. Grupi ärikasum oli 3,79 mld Rootsi krooni (6,8 mld Eesti krooni) analüütikute ennustatud 3,86 mld asemel. Mullu teenis pank sama ajaga 3,64 mld krooni. Bilansimaht oli septembri lõpu seisuga 661 mld krooni, võrrelduna 761 mld krooniga mullu samal ajal.

Autor: ÄP

Hetkel kuum