25. oktoober 1999 kell 22:00

Uus väljakutse Mõisale ja Tallinnale

Hoolimata Keskerakonna kinnitustest, et võimuga Tallinnas on kõik veel lahtine, näitavad viimased arengud, et pealinna hakkab juhtima kolmikliit koos Rahva Usaldusega. Pakkusime mõni aeg tagasi kompromiss-linnapeaks Rahva Usalduse liidrit Sergei Ivanovi. Kolmikliidul ei tulnud siiski Rahva Usalduse koalitsiooni kaasamiseks nii kõrget hinda maksta ja kaalukeele osa mängivad juba teised mehed. Seega on kõige tõenäolisem Tallinna linnapea kandidaat Jüri Mõis.

Äripäeva arvates sobib Jüri Mõis linnapeaks.

Jüri Mõis on vaieldamatult tugev administraator, seda on ta tõestanud nii Hansapanka kui ka siseministeeriumi juhtides. Ja on selge, et Tallinnas on vaja tugevat läbilööki. Nagu ütles Äripäevale isamaaliitlane Tunne Kelam -- kui kolm neljandikku linnakodanikest arvab, et linnavalitsus on korrumpeerunud, on valimised võitnud erakondadel kohustus teha maksimum, et linnavalitsemine läbipaistvaks, tõhusaks ja ausaks muuta.

Kaua Tallinna valitsemisest kõrval olnud kolmikliit on motiveeritud linnajuhtimist muutma, organisatsiooni läbi raputama. Muutusi tahab ka Rahva Usaldus. Kesk- ja Koonderakonnale on kasulik status quo säilitamine.

Jüri Mõis sobib meeriks juba sellegi poolest, et ülejäänud kolmikliidu linnapeakandidaadid on juhtidena nõrgemad. Mõisaga võrreldav administraator pole ei Rein Voog ega ka Hagi ?ein. Samuti on Isamaaliidul enim hääli kogununa n-ö moraalne õigus linnapea kohale. Samas pole Isamaaliidu seest Mõisaga samaväärset kandidaati võtta. Tõsi, Mõis on ise möönnud, et meelsamini jääks ta siseministriks edasi.

Siseministrina jätkates võib Mõis arvestada kindlama seljatagusega kui linnapeana. Linnavolikogus saavutatav enamus on siiski esialgu võrreldamatult hapram kui riigikogu 53 häält.

Kannatab siseministeerium. Eestis pole teist ministeeriumi, kus minister nii tihti vahetunud oleks. Mõis on 1990. aastast alates juba 11. siseminister. Tema kaheksakuisest karjäärist lühem on olnud vaid Kaido Kama, Riivo Sinijärve ja Edgar Savisaare ministriaeg.

Mõisa alustatud reformid ministeeriumis on küll pooleli, ent loodetavasti pöördumatult käima lükatud. Pigem on töö jätkamine nüüd juba rohkem aparaadi juhist kantseleri kui uue ministri ülesanne.

Linnapea koht on Jüri Mõisale proovikivi. Kui ta suudab Tallinna valitsemisse olulise nihke tuua, on ta edasine hiilgav poliitiline karjäär kindlustatud. Kui läbi põleb, on väljavaade võib-olla maavanema koht Võrus, Põlvas või mujal.

Hetkel kuum