26. oktoober 1999 kell 22:00

Kas teie ettevõte on viimasel ajal laenu taotlenud?

Meie ettevõte ei ole kunagi kelleltki laenu võtnud. Ei ole taotlenud ka. See on meil põhimõtteline küsimus.

Aga see, et laenupakkumine on hoogsamaks läinud, tähendab seda, et pankadel jäi lihtsalt raha seisma. Aga kuna aktiivsus on tööstuses jm väike, siis ongi nii, et tuleb pakkuda. See on tegelikult negatiivne asi. Tundub küll esmapilgul positiivne. See näitab tegelikult , et laenutahtmine on soikus olnud. Minu arvamus on just see, et äriline aktiivsus on null või väga pisikene. Keegi midagi uut ette võtta ei taha, ei taha laieneda. Seepärast, et oht on küllalt suur -- ei ole näha, kuhu müüa. Venemaa turg jne annab tunda siiani.

Meil on pikemaajalised suhted pangaga ja meie kasutame käibekrediiti. Muud laenu me ei ole kasutanud ja ei ole praegu taotlenud ka. Käibekrediit on meil juba pikemaajalisem suhe. Kunagi on teda vaja ja siis ta jookseb jälle nulli ja siis ta hakkab jälle otsast peale -- nii ta käib. Kuna meie tootmine on sesoonse olemusega.

Meil on Hansapangaga väga terve suhe ja mõlemapoolselt on tuldud teineteisele vastu, kui vaja.

Aga, eks kriis on hakanud muidugi pisitasa lahenema, pangad on rohkem pakkuma hakanud ja eks ettevõtted ole ka aktiivsemaks läinud.

Me ei ole taotlenud ja ei ole ka vajadust selles mõttes olnud, et ma olen saanud laenu ekspordi krediteerimise sihtasutuselt. Enamat ma polegi taotlenud. Seadmed olid meil liisitud, need on nüüdseks tasutud. Nii et suurem äriplaan, mis puudutab seadmeid, on meil juba teoks saanud. Ja üksikud seadmed, mida veel vaja on olnud, on omavahenditest soetatud.

Aga tundub küll, et laenamine on jälle lahti läinud, ma siit-sealt olen kuulnud, et on saadud. Ja ma arvan, et kui me taotleks, siis me saaks küll laenu. Bilanss võimaldaks. Aga üldiselt ma olen ettevaatlik laenaja. Ise ma teen äriplaani ja laenan ainult siis, kui ma kindlalt tean, et ma suudan tagasi maksta

Praegu me pangalaenu järgi vajadust ei tunne. Mis puudutab seda tolli käibemaksu, kui see tuleb, loodame ka sellega hakkama saada. Olen arvutusi teinud ja siis võib-olla tuleb selles suhtes pangaga kokkuleppele saada, et kas siis garantiisid vm taotlema hakata.

Ösel Foods ei ole viimasel ajal täiendavaid laenusid endale taotlenud, aga me ei välista, et me järgmise aasta esimesel poolaastal seoses uute investeeringutega natuke laenu tahame võtta. See puudutab nüüd nii Ösel Foodsi kui Ösel Esvat.

Tegelikult on majandus ilmses kasvutrendis ja ma soovitan soojalt küsida projekteerijatelt, mis toimub. Mulle on paar ehituse projekteerijat ütelnud, et neil ei ole viimased kolm aastat nii palju tööd olnud kui praegu.

Hetkel kuum