Kristina Traks • 26. oktoober 1999 kell 22:00

Talumehed tahavad Põlva Piima riigi abiraha eest ära osta

Äripäevale teadaolevalt üritab Ühinenud Meiereid müüa Põlva Piima umbes 100 mln krooni eest. Sama suur on piimatootjaile järgmisel aastal ette nähtud otsetoetus.

«Vaesus on piimatootjaid õpetanud kokku hoidma,» ütles Põlva Tootjate Liidu esimees Toomas Paur. «100 mln krooni eurotehase eest on ikka väga hea hind. Mõne aasta pärast oleks see ilmselt mitu korda kallim.»

«Kõik maailmas on müügil, iseasi, mis hinnaga,» ütles ASi Ühinenud Meiereid nõukogu esimees Enn Sokk eelmisel nädalal. «Müügiotsust pole nõukogu veel vastu võtnud.»

Põlvamaa piimatootja OÜ Peri juhatuse esimees Sulev Peets ütles, et tema läheks küll Põlva Piima ostmise plaaniga kaasa. «Selge on, et kõikidele tootjatele see ostmismõte nagunii ei meeldi,» lisas ta. Peri enam Ühinenud Meiereidele piima ei müü, sest leidis paremad turustuskanalid.

Kui tootjad saavad Põlva Piima omanikeks, võivad nad ise otsustada, kui palju piima eest maksavad.

Viimasel ajal saab Põlva Piim tootjatelt töötlemiseks ca 20 tonni piima päevas. Varem päevas 300 tonni piima töödelnud tehasel pole mõtet nii madala töökoormusega töötada. «Tehast hoitakse praegu vägisi käigus,» ütles Paur.

Edaspidi kavatsevad piimatootjad Ühinenud Meiereide piimaga varustamise üldse lõpetada, kuna ta maksab teistest tööstustest madalamat hinda ja maksetähtajad on pikemad.

Homme toimuval koosolekul lepivad piimatootjad kokku, millist keskmist piimahinda nad tööstustelt nõuavad, milliseid tööstusi eelistatakse ja kuidas osta Põlva Piim.

Põlva Piim on üks kahest Euroopa Liitu eksportimise loaga tehasest Eestis.

Hetkel kuum