ÄP fototoimetus • 26. oktoober 1999 kell 22:00

Xypex muudab betooni veekindlaks

Betoon on laialt kasutatav ehitusmaterjal, sageli peab betoontarind olema veekindel (joogi- ja reoveemahuti, bassein, keldriseinad ja -põrand, tunnel, lifti?aht jne). Betooni saab veekindlaks muuta Xypexiga.

Xypex on kuivpulbersegu, mis koosneb portlandtsemendist, peenestatud räniliivast ja aktiivsetest kemikaalidest. Xypex segatakse veega poolvedelaks seguks, mis kantakse pinnale pintsli või pihustiga.

Xypexis sisalduvate aktiivsete kemikaalide mõjul tekib katalüütiline reaktsioon, mille tulemusel tekivad betooni poorides ja kapillaarides mittelahustuvad kristallid. Seega ei seisne veekindluse tagamine ainult kattekihis, vaid kristallformatsioon on osa betoonist. Kristalne struktuur võib aastate pärast taasaktiveeruda ning tihendada tekkida võivad mikropraod.

Xypexiga töödeldud betoon on vastupidav veesurvele (ka negatiivsele) ning sööbivatele kemikaalidele. Samas saab betoon «hingata».

- Xypex peab vastu alljärgnevates tingimustes:

-- pH tase: 3,0--11,0 pideval mõjumisel; 2,0--12,0 perioodiliselt

-- temperatuur: --32 °C ... +130 °C pideval mõjumisel; --185 °C ... +130 °C perioodiliselt

-- niiskus: ei mõju

-- ultraviolettkiirgus: ei mõju

Xypex ei ole mürgine (registreeritud Eesti tervisekaitseinspektsioonis), seda on lubatud kasutada joogivee või toiduainetega kokkupuutuvates tarindites.

Xypex vajab kristallide moodustamiseks niiskust. Optimaalne aeg Xypexi pealekandmiseks on 20 kuni 72 tundi pärast betoneerimistöid. Xypexit saab kanda ka vanale betoonpinnale. Ei ole tähtis, kas betoon on 50 tundi või 50 aastat vana, tähtis on vaid, et see oleks läbinisti märg.

Xypex Concentrate -- kasutatakse ühekihilise lobrikattena. Kontsentraadist segatud DRY-PACiga tihendatakse ehitusvuuke ja pragusid

Xypex Modified -- kasutatakse teise kihina kontsentraadi peal, võib kasutada bituumenkatte asemel

Xypex Ultra Plug -- kasutatakse kõrge veesurvega lekete sulgemiseks

Xypex Patch & Plug -- tihendab pragusid ja peatab voolava vee sekunditega

Xypex Gamma Cure -- kasutatakse Xypexi sarja toodete tugevdamiseks

Autor: ÄP

Hetkel kuum