27. oktoober 1999 kell 22:00

Excel-seinal on eeliseid

Büroohoone rentnikud muutuvad sageli, mistõttu on büroodes sobiv kasutada kergesti paigaldatavaid moodulseinu. Üks taolistele nõudmistele vastav bürooseinte süsteem on Excel. Excel-seintel on Eesti tehnospetsifikaat. Süsteemi eelis on detailide korduvkasutuse võimalus. Kergete Excel-seinte lahtimonteerimine ja uuestipaigaldamine on mitu korda odavam ja kiirem kui uute seinte tellimine. Materjalist läheb korduvkasutusele umbes 80%.

Teine eelis on süsteemi eripära, mis võimaldab detailide mõõtulõikamist otse objektil, arvestades objekti olemasolevate seinte, põrandate ja lagede seisukorda. Detaile objektil lõigates saab peita viltused laed ja kiivas seinajooned, ning detailid hästi tihedalt istuma sobitada.

Excel-vaheseinu kasutatakse kõikjal -- büroodes, haiglates, kauplustes, ladudes, koolides, lasteadades jne. Näiteks saab nõukogudeaegses koolimajas vaheseintega ebaotstarbekalt laiadesse koridoridesse ruume ehitada, tänu klaasile ei muutu ka koridor sellisel juhul pimedaks. Näiteks on niimoodi parandatud 37. keskkooli ruumilahendust. Oma ilusaimaks tööks loeme Siemensi büroo seinalahendust.

Excel-seinad on küllaltki turvalised ja kui inimene neile otsa jookseb, siis nad ei purune. Mõne raske eseme viskamisel võib see siiski juhtuda. Koolides on soovitav kasutada palju läbilõikeid, siis on parandamine odavam ja lihtsam. Siiani pole Eestis küll veel ükski taoline sein katki läinud. Turvalisuse tõstmisks võib tavalise 6mm klaasi asendada lamineeritud klaasiga. Excel-vaheseinu ei saa kasutada tuletõkkeseintena.

Euroopas nõutakse klaasseina paksuseks 6 mm, Eestis seda nõuet veel ei ole ja siin kasutatakse ka 4millimeetrisest klaasist seina, mille mehaaniline tugevus ja helipidavus ei ole piisavad.

Klaaside standardvärvid on kirgas (maakeeli «läbipaistev»), hall ja pronks. Eritellimusel valmistatud klaasidega on võimalik saavutada mistahes värvitoon. Hetkel on trendikas kasutada mattkilega kaetud 6mm klaasi, mis peale esinduslikkuse tõstab ka turvalisust. Hoiduda tuleks mehaanilisel teel matistatud klaaside kasutamisest, kuna nende puhastamine on eriti vaevanõudev.

Raammaterjalina (karkassina) võib kasutada pressitud pappi, puitu, plasti, terast ja alumiiniumi. Eelistada tuleks alumiiniumi, mis on inimsõbralikult soe materjal. Klaasseinte turvalisuse tõstmiseks võib kasutada ka lamineeritud klaase või klaasipaketti, kus klaasikihtide vahel on spetsiaalne kile või vaik.

Excel klaasseina helipidavus on piisav, et takistada tavalise kõne läbikostvust.

Asendades klaasi 8mm plastiga on alumiiniumkarkassiga seinaelemendid kasutatavad ka du?iruumides. Excel- seinasüsteemis võib klaasi asemel kasutada ka europaneeli.

Excel-seinasüsteem võib olla kinnitatud betoon-, kips-, puit- või mistahes seina, lae või põranda külge. Klaas paigaldatakse spetsiaalsete nn PVC-tihendite abil. Tihendeid on musta, valget ja halli värvi.

Vajadusel võib elektrijuhtmestiku paigaldada ka alumiiniumdetailide sisse. Seinakonstruktsioonide külge võib kinnitada kardinaid või ruloosid. Excel-bürooseinte maksimaalne kõrgus on 3,7 meetrit.

Autor: Mati Müürisepp

Hetkel kuum