Tiit Elner • 27. oktoober 1999 kell 22:00

Välismaalt võib tagasi taotleda käibemaksu

Seadused ja rahvusvahelised kokkulepped on võimaldanud juba aastaid käibemaksukohuslastel saada 14 Euroopa riigist tagasi ettevõtlusega seotud kuludelt tasutud käibemaksu. Peale Skandinaavia riikide on suurematest riikidest võimalik käibemaksu tagasi saada ka Suurbritanniast, Prantsusmaalt, Hispaaniast ja Hollandist.

Seni on asjaajamise keerukuse ja teabe vähesuse tõttu paljud ettevõtjad selle võimaluse kasutamata jätnud. Intrum Justitia ASi projektijuht Raivo Nirk ütles, et ettevõtjad jätavad käibemaksu tagasitaotlemise vähese leviku tõttu Euroopasse miljoneid kroone aastas.

Nirk väitis, et Intrum Justitia Soome partner Tax Return OY taotles eelmisel aastal oma klientidele tagasi üle 150 miljoni krooni eest välisriikides makstud käibemaksu. Tax Return OY arvelduste juhi Jarkko Jussila sõnul on ka kümmekond Eesti firmat saanud tagasi käibemaksu Soomes tasutud messikulude eest.

«Tihti ei osata seda küsidagi,» kommenteeris audiitorfirma PriceWaterhouseCoopers Eesti maksuosakonna juhataja Aare Kurist käibemaksu tagasisaamist välisriikidest. Tema hinnangul võib suur maksude tagastamine toimuda telekommunikatsiooni valdkonnas, näiteks arvete eest roaming-partnerilt.

Käibemaksu tagasi taotlemine välisriikidest eeldab pidevat kursis olemist kõigi seadusemuudatustega, ütles Kurist. PriceWaterhouseCoopers Eesti on vahendanud käibemaksu tagasinõudeid oma Taani firma kaudu.

Intrum Justitia pakub käibemaksu tagastamise täisteenust, hinnakirjas algab teenustasu 15 protsendist tagastatavast summast ja ulatub kuni 50 protsendini pisisummade puhul. Sellele lisanduvad ka püsitasud.

«Tagastamisele kuuluv summa peaks olema vähemalt 2500 krooni, et asjal oleks mõtet,» sõnas Raivo Nirk. Ta ütles, et firmadel on võimalik käibemaksu tagasi taotleda majutuse, messidel osalemise, kursuste ja koolituse eest. Raha tagasisaamiseks tuleb esitada ostetud kaupade või teenuste kohta korrektsed arved. Transpordifirmadel on võimalik tagasi saada näiteks kogu välismaal ostetud kütuse eest tasutud käibemaks.

Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsiooni raamatupidaja Ruth Silla ütles, et praegu kasutab enam kui sada veofirmat välismaal kütuse ja muu autole vajaliku eest tasumiseks nn DKV-kaarte, mis võimaldavad saada tagasi käibemaksu kaheksas Euroopa riigis.

Käibemaksu tagasi taotlemise kohta Soomest on informatsioon üleval ka Soome maksuameti koduleheküljel.

Hetkel kuum