Andres Reimer • 28. oktoober 1999 kell 22:00

Eesti Energiat võivad oodata kahjunõuded

Eesti Televisiooni peadirektor Toomas Lepp ütles, et ta kaalub mitmekümne tuhande krooni suurust kahjunõuet Eesti Energia vastu, sest ootamatu voolukatkestus rikkus uudistesaatele Aktuaalne Kaamera graafikuid tegeva arvuti. «Kui me ei võta asja üles, jääb mulje, et oleme arvuti rikkumises ise süüdi,» ütles Lepp.

Eesti Televisioon pole Lepa sõnul, vaatamata erakorraliste olukordade puhuks välja töötatud tegevuskavale, kaitstud kallite teleülekannete katkemise eest, kui Eesti Energia ei suuda lepingu kohaselt voolu tagada.

ASist Kalev teatati, et voolukatkestus sundis ettevõtet peatama tootmisliinid, kuid suurem kahju jäi tulemata, sest selleks ajaks oli kolmapäevane tootmistöö peamiselt lõppenud. Kalevi pressiesindaja Tiina Altmetsa sõnul arvutab ettevõte saadud kahju tänaseks välja, kuid ta hindas selle suhteliselt väikeseks.

Mitmed Tallinna advokaadibürood keeldusid eile vastamast küsimusele, kas Eesti Energia peaks voolukatkestuse klientidele hüvitama. Advokaat Indrek Lillo ütles, et tal kuluks terve päev, et leida küsimusele seadustele tuginev vastus.

Eesti Energia teatas eile, et seni pole ükski klient nende poole kahjunõudega pöördunud.

Energiaturu inspektsiooni peadirektor Allan Sepp ja tehnilise järelevalve inspektsiooni peaspetsialist Ellen Müller kinnitasid, et nad ei ole alustanud elektrikatkestuse põhjuste ja tagajärgede uurimist, sest nende poole ei ole kaebustega pöördutud.

Eesti Energia alles selgitab välja põhjusi, miks plahvatas kolmapäeval Aruküla alajaamas kõrgepingetrafo, ütles ettevõtte pressiesindaja Kaie Saar. Tema sõnul ei ole praegu kindlat seisukohta, kas plahvatus toimus kasutusnormide rikkumise, seadme viletsa kvaliteedi või pahatahtliku teo tagajärjel.

Plahvatuse tõttu said lisaks hävinud pingetrafole kannatada ka lähedalasuvad seadmed, kuid müümata jäänud elektrienergiast tingitud kahju on siiski tühine, selgitas Saar.

Eesti Energia ei suuda oma klientidele tagada avariideta vooluvarustust ka tulevikus, sest pole suuteline kõikide oluliste seadmete riketeta tööd tagama, lisas Saar.

Kolmapäeva pärastlõunal lõhkes Harjumaal Aruküla alajaamas pingetrafo (80liitrine õlireservuaar), mistõttu lülitas Tallinna Järve alajaam pinge languse tõttu paarikümneks minutiks välja voolu Tallinna kesklinnas.

Voolukatkestus häiris teiste seas ka riigikogu ja rahandusministeeriumi tööd.

Hetkel kuum