ÄP fototoimetus • 31. oktoober 1999 kell 22:00

Vene suhted fookuses

Venemaa ei ole mitte ainult Mazheikiai naftakompleksi, vaid ka vastvalminud Butinge Naftaterminaali ainus toornaftaga varustaja. Ilma tarneteta pole Williams Internationalile 150 miljonit dollarit maksnud kompleks muud, kui hunnik vanametalli, on Vene pool korduvalt toonitanud.

Kahel korral on Mazheikiai sel aastal juba tooraine puudusel tootmise seisanud. Vene naftakompaniid eesotsas Lukoiliga põhjendavad tarnete katkestamist ebasoodsate tingimustega.

Leedu poliitikud usuvad, et naftatarnete katkestamise eesmärk oli avaldada Leedule survet tehingust USA kompaniiga loobumiseks.

Mazheikiaile tähendas see esimese 9 kuu lõpetamist 40 miljoni dollari suuruse kahjumiga.

Reedel sõlmis Williams pärast 22 kuud kestnud läbirääkimisi lõpuks lepingu 33 protsendi Mazheikiai Nafta müügiks USA energeetikafirmale. Leedule on pikalt veninud ning vastuoluline leping tähendanud kaht valitsuskriisi ning kahe peaministri tagasiastumist.

Williams maksab osaluse eest 150 miljonit dollarit. Summad lähevad firmasse, kus valitsuse kätte jääb endiselt 59% aktsiatest. Edaspidi loodab firma kaasata ka teisi investoreid -- EBRD, IFC, Vene naftafirmad.

Leedu jaoks tähendab reedel sõlmitud tehing tõsiseid eelarveprobleeme -- lepinguga kaasneb kohustus anda Mazheikiai kompleksile pikaajalist laenu 350 mln dollarit.

Leedu eelarvedefitsiit võib sellega kasvada tänavu vähemalt 10 protsendile SKTst, mis ohustab uue majandusmemorandumi allakirjutamist Rahvusvahelise Valuutafondiga. See omakorda võib halvendada tingimusi, millega rahanappuses riik laenu saab võtta.

Tehing pälvis ka Leedu avalikkuse kriitikat -- läinud nädalal korraldati mitu rahvarohket piketti. Põhjuseks see, et erastamine viidi läbi ilma avaliku enampakkumiseta.

Williams ise ja mitu analüütikut on naftakompleksi tuleviku suhtes siiski optimistlikud.

«Usume, et suudame pärast kapitalisüsti Venemaa stabiilsed naftatarned taastada,» ütles Williamsi president John Bumgarner.

«Niipea kui Mazheikiai Nafta suudab jälle head hinda maksta, sooritada ülekanded õigeaegselt ning pakkuda soodsaid tingimusi, ei ole mingit majanduslikku põhjust, miks Vene naftakompaniid ei peaks tahtma meiega äri ajada,» ütles Williamsi pressiesindaja Darius Shilas.

«Kuhu veel nad selle nafta panevad? Ekspordikanalid on igal pool umbes,» ütles Sharunas Skyrius, Hermis Finance'i naftasektori analüütik.

Lukoili investeeringute haru Nikoil teatas läinud aastal soovist osta 33% naftakompleksist toorainegarantiide vastu, kuid ettepanek ei leidnud Leedus toetust.

Osa analüütikuid hoiatab, et üsna ohtlik on vastuollu minna Lukoiliga, kellel on väga mõjukad sidemed nii Venemaa kütuse- ja energeetikaministeeriumis kui võtmepositsioon Leedu kaudu kulgeva naftaekspordi koordinaatorina.

Autor: ÄP

Hetkel kuum