Madli Zobel • 1. november 1999 kell 22:00

Väino Sarnet ja IT panevad riigi efektiivsemalt tööle

Millised on teie algvisioonid haldusreformi poliitiliste eesmärkide kohta?

Hoobilt seda öelda ei saa. Aga kõige tähtsam on sealjuures, et riik efektiivsemalt toimiks. Kas sama raha eest või vähema või rohkema eest, see polegi nii tähtis. Tähtis on see, et toimiks hästi. Seda on väga lihtne öelda ja raske teha.

Et haldusreformi on vaja, seda on igalt poolt tunda. Keegi pole riigi ja tema toimimisega miskipärast rahul. Hulga aastaid on tehtud haldusreformi plaane. Kõik on hästi ümmargused ja hästi head, ent raskesti rakendatavad.

Ühe esimese asjana tuleb mõne punktiga paika panna, mida valitsus tegelikult ära teha saaks.

Saan ma õigesti aru, et haldusreform on alati õhus olnud, kuid nüüd hakkab midagi juhtuma?

Mina arvan, et hakkab, ja kui ma oleks teisiti arvanud, siis ma poleks sellele kohale üldse asunud.

Kuivõrd on haldusreform lõpetatav?

Reform tähendab mõistena millegi parandamist ja see ei saa ühegi asja peal kunagi otsa. Alati võib muudatuste kiirus olla erinev.

Tänapäeval on muudatuste saabumiseks saanud kokku kaks momenti: esmalt on infotehnoloogia areng loonud võimalused omavalitsuste ja riigi efektiivsemaks koostööks, teisalt pole mõned arusaamad riigi esmatähtsatest kohustustest süstemaatiliselt läbi mõeldud. Kuna need kaks asja on juhuslikult kokku sattunud, siis on suur eelis saavutada kiireid muudatusi. Hiljem läheb see jälle üle aeglasteks muudatusteks.

Milline institutsioon võiks teiega kõige rohkem koostööd teha?

Kõige tähtsam on muidugi valitsuse tahe, aga teiste riikide kogemus ütleb, et peaministri ja rahandusministri tahe dikteerib selle, kas haldusreformist saab asja.

Kes on praegu kõige pidurdavam jõud?

Muudatustele on alati olemas inertne pidurdav jõud üldnimetusega: las jääda nii, kui oli. Et vaja on muuta, sellega on peaaegu kõik nõus. Aga mitte seal, kus on minu huvid. Või mitte kohe, vaid järgmisel aastal.

Hetkel kuum