Madli Zobel • 2 november 1999

Maaturismil puudub ühenduslüli

«Toote tegijad ja müüjad on jõudnud arusaamiseni, kuidas meie koostöö võiks toimida ja organisatsioon peaks olema vahelüli,» rääkis Kagureiside direktor Margus Timmo. Praegu pole bussitäiel välisturistidel võimalik maapiirkondi külastada, sest ühte kohta nad ööbima ei mahu, kuid majutajate vahel puudub koostöö.

Poolteist aastat kestnud ELi Phare projekti juht Franz Ziegler ütles, et katusorganisatsioon on valmis alustama hetkel, kui riigilt tuleb raha.

Põllumajandusminister Ivari Padar sõnas, et tema kiidab katusorganisatsiooni mõtte heaks, kuid ei saa raha lubada enne järgmise aasta eelarve kinnitamist. Eelarveprojekti on organisatsiooni loomiseks kirjutatud 700 000 krooni.

ASi Reval Hotel Group nõukogu esimees Tarmo Sumberg lausus, et riik ei tohiks vaadata eraldi, et maaturismi peab toetama ja muud ei tohi toetada.

Rootsi maaturismi eksperdi Jan Wigsteni sõnul pole tähtis mitte kapitali suurus, vaid hoolikalt läbitöötatud stabiilse kvaliteediga teenusepakett, mis sisaldaks lisaks majutusele ja toitlustamisele ka meelelahutust, matkaradu ja teisi tegevusvõimalusi. «Kõike seda saab korraldada paikkonna ettevõtjate ühistöös,» lisas ta.

Wigsten ütles, et kuna turism kasvab maailmas kiiremini kui riikide kogutoodang, siis on sellel paratamatult tulevikku. «Maaturism on väga moodne ja toob lisaks primitiivsele tootmisele maale ka muid valdkondi,» rääkis ta.

Franz Ziegler lausus, et kuigi eesmärk luua maaturismi katusorganisatsioon pole täidetud, on nende tööl tulemus informatsiooni kogumise ja süstematiseerimise näol. «Uurisime pea kõiki maaettevõtluse mitmekesistamise võimalusi ning tunnistasime maaturismi üheks perspektiivsemaks,» lausus Ziegler.

Euroopa Liidu Phare maaturismi ja teiste alternatiivsete tegevuste arendamise ja maakasutuspoliitika väljatöötamise projekti üks tulemus on ka maaturismi pakkujate interaktiivse andmebaasi koostamine.

Hetkel kuum