2 november 1999

Pangad lõpetavad korrespondentsuhteid

Korrespondentsuhete katkestamine on väidetava Vene rahapesu uurimise otsene tagajärg, kirjutasid Washington Post ja The Wall Street Journal.

Välismaistel pankadel peavad elektrooniliste dollaritehingute sooritamiseks olema korrespondentsidemed mõne litsentseeritud USA pangaga. Rahapesu spetsialistid kahtlustavad, et korrespondentsidemetega panku kasutatakse järjest ulatuslikumalt musta raha peitmiseks või liigutamiseks.

Rahapesuspetsialist Jack Blum ütles Washington Postile, et Bank of New York ja teised finantsasutused on hakanud korrespondentsuhteid katkestama. «Nad on hakanud mõistma -- kuigi hilinenult -- et korrespondentsuhted võivad tõmmata pangale häda kaela,» ütles Blum.

Ajalehe teatel väljastasid Bank of New Yorki ametnikud oktoobris umbes 200 endise NSV Liidu alal asuvale pangale teate, et ei nood saa enam hoida arvet Bank of New Yorkis ega kasutada seda panka dollarite ülekandmiseks.

The Wall Street Journali teatel säilitab Bank of New York korrespondentsuhted vaid 70 pangaga selles regioonis.

Bank of New Yorki ametnikud ei soostunud kirjutisi kommenteerima.

Eesti pankadest Hansapangal, Ühispangal ja Optiva Pangal Bank of New Yorkis korrespondentkontot ei olnud, küll on seal konto Krediidipangal.

USA meedia hinnangul on korrespondentsuhete katkestamine praegu käimas oleva rahapesu-uurimise otsene tagajärg. Uurijad kahtlustavad, et Bank of New Yorki kaudu võidi Venemaalt ebaseaduslikult välja kantida ligi seitse miljardit dollarit. Raha hulgas võisid olla ka Rahvusvaheliselt Valuutafondilt saadud laenud.

Ametlikud süüdistused on Ühendriikides esitatud Benex International Co ja Becs Internationali vastu, mõlemad firmad on aga süüdistusi eitanud.

Oktoobris astus tagasi Bank of New Yorki Ida-Euroopa divisjoni juht Nata?a Kagalovski, kelle pank oli varem uurimisega seoses ajutiselt töölt kõrvaldanud.

Bank of New Yorkile ei ole ametlikku süüdistust veel esitatud.

The Wall Street Journali teatel katkestab ka Republic New York Corp-i kuuluv Republic National Bank of New York korrespondentsuhteid endises Nõukogude blokis.

Allikate teatel on Republic vähendanud korrespondentarvete arvu umbes 40 protsendi võrra ja teatanud umbes 100 pangale korrespondentsuhete lõpetamisest. Selles pangas on korrespondentkonto Optiva Pangal.

Autor: BNS

Hetkel kuum