Silva Männik • 3. november 1999 kell 22:00

Apananski viis seltsidest raha välja

Seltside investeeritud enam kui 40 miljonist kroonist oleks piisanud Maakri tänava büroohoone ehitamise lõpetamiseks ning ka grupi kindlustusseltside päästmiseks.

Maakri tänava büroohoone omanikfirma Maakri Ehituse ASi pankrotihaldur Veli Kraavi ütles, et ASA Kindlustus ja AB Elukindlustus finantseerisid ASi Maakri Ehitus ehitatavat büroohoonet vaid 18 miljoni krooni eest ostetud võlakirjade ulatuses. Samas andsid seltsid Maakri Ehituse omanikfirmale Blue Chips Investment & Securities LLC 44 miljoni krooni ulatuses hüpoteeklaene. Seda raha aga Maakri tänava büroohoone lõpetamiseks Kraavi sõnul ei kasutatud. Ometigi oleks hüpoteeklaenudeks antud summadest piisanud 16,2 miljoni kroonise võla tasumiseks maja ehitajale SRV Drasserile ning Ühispangale võlgu oldud umbes kahe miljoni kroonise viivise tasumiseks.

Büroohoone ehitamiseks laenu andnud Ühispanga laenujuhi Olavi Pajo sõnul oli ka Maakri Ehituselt nõutav omafinantseering ehituse lõpetamiseks tugevalt alla 40 miljoni krooni. Kuna Maakri Ehitus seda aga ei teinud, lõpetas Ühispank hoone rahastamise ning ehitustööd külmutati. Järgnenud Maakri Ehituse pankrot põhjustas ka seltside makseraskused ja litsentside tühistamise.

ASA Kindlustuse finantsosakonna juhataja Alexander Zaporozhtsev tunnistas, et raha Blue Chips Investment & Securities LLC-le hüpoteeklaenu andmiseks tuli seltside Iisraeli pankades olnud deposiitidelt, millest enamiku tähtajad saabusid eelmise aasta lõpus. Neljas Iisraeli pangas hoiustatud summa ulatus kindlustusinspektsiooni varasemate andmete kohaselt ASA ja AB Elukindlustuse peale kokku 54 miljoni kroonini, mis moodustas enamiku seltside hoiustest.

AB Elukindlustuse endine direktor Mati Vihul ütles, et Iisraelis hoiustatud raha ega kontosid Eestisse tegelikult ei jõudunud ning raha liikus edasi vaid paberitel. Seetõttu on raske öelda, kes on raha saanud firma taga ning mis eesmärgil neid liigutati, märkis Vihul.

AB Kindlustuse Grupi endine suuromanik ja nõukogu esimees Leonid Apananski ütles, et Iisraeli pankadest vabanenud 44 miljonit krooni investeeriti Blue Chips Investment & Securities LLC hüpoteeklaenudena reservide nõuetekohase katmise eesmärgil. «Vastavalt Eesti seadusele reservid võisid ja suures osas pididki olema paigutatud kinnisvarasse,» lausus ta. «Kindlustusinspektsioon näiteks ei lubanud investeerida Swedbanki võlakirjadesse.» Apananski ütles, et ta ei tea, milleks Blue Chips Investment seda raha kasutas ning miks ei kasutatud seda tema tütarfirma Maakri tänava projekti lõpetamiseks. Apananski lisas, et ei tea, kes on Blue Chips Investmenti omanik. «Neil olid piisavalt head garantiid Maakri tänava kinnistu näol,» põhjendas Apananski seltside investeeringut talle tundmatusse firmasse. «Minu käest on seda vale küsida, mida Blue Chips Investment selle rahaga tegi, sest ma ei ole sellega üldse kursis.»

Vt. ka Kuidas Apananski raha kindlustusseltsidest välja viis

Hetkel kuum